28’incisi düzenlenen Saraybosna Sinema Şenliği’nde Türk sinemaları damga vurdu

TRT Sinema Müdürü Faruk İnanç, TRT’nin SFF’ye verdiği değer ve bu yıl TRT’yi şenlikte temsil edecek sinemalar hakkında bilgi verdi. TRT’nin bu yıl SFF’deki 6. senesi olduğunu belirten İnanç, “Her sene kesinlikle bir TRT mükafatı veriyoruz. Bu mükafatı, proje geliştirme kısmında, daha senaryo basamağında olan ve “Work in Progress” yani kurgu kısmındaki projelere veriyoruz” dedi.

Güven, TRT’nin verdiği bu takviyenin çok değerli olduğuna işaret ederek “Bu dayanaklardan çok hoş sinemalar ortaya çıktı. Üç sene evvel dayanak verdiğimiz, ‘Honeyland’ (Bal Ülkesi) isimli belgesel, Oscar’da 2 kolda yarıştı. Hem projenin tamamlanmasını sağladık ve TRT’de de yayınlandı hem de Oscar’da yarıştı” tabirini kullandı.

SFF’ye iştirakle network de sağlandığının altını çizen İnanç şöyle devam etti:

“Biz, bu tıp projeleri ve kıssaları desteklemek, memleketler arası alanda bu projelerin TRT ismiyle bir arada temsil edilmesini sağlamak üzere bu yollara girdik. Türk üretimciler buraya gelip buradaki ortak yapımcılarla tanışıyor ve projeleri büyüyerek gidiyor. Bunun yanı sıra SFF iş birliği kapsamında Saraybosna’da çekilen ve Danis Tanovic’in yönettiği ‘Deset u pola’ sinemasını de yaptık. Bu tıp iş birliklerimiz devam ediyor ve giderek sonuçlarını almaya devam ediyoruz. Dayanak ve ödül verdiğimiz projeler, dünyada Türkiye’yi ve TRT markasını temsil etmeye devam ediyor.”

Ülkede 28’incisi düzenlenen şenliğin açılış merasiminin, 12 Ağustos’ta TRT ortak imali, İsveçli Ruben Östlund’in direktörlüğünü yaptığı “Hüzün Üçgeni” sineması ile başladığını anımsatan İnanç, üretimi SFF’deki açık hava sinemasında 3 bin 500 kişinin izlediğini, kendilerinin de temsilen alanda bulunduklarını aktardı.

Güven, Maryna Er Gorbach’ın yönettiği, Mehmet Bahadır Er’in yapımcılığını üstlendiği “Klondike” sinemasının festivalin “ana yarışma” kısmında yarışacağını hatırlatarak bu üretimden şimdiye kadar değerli mükafatlar aldığı için çok ümitli olduklarını lisana getirdi.

Bosnalı ödüllü direktör Aida Begic’in yönettiği ve Adis Djapo’nun yapımcılığını üstlendiği “Balat” (A Ballad) sinemasının dünya prömiyerinin şenliğin “ana yarışma” kısmında yapılacağını vurgulayan İtimat, TRT’nin bu projeyi geçen yıl desteklediğini tabir etti.

Güven şunları kaydetti:

“Ortak üretim, sinema sanayisi için çok değerli. Bir proje ortak üretimci bulup yurt dışında temsiliyetini artırdığı, yabancı yatırımcılar ile kendisini güçlendirdiği, daha proje basamağındayken satış ajansları, şenlik yöneticileri, fon yöneticileriyle SFF üzere ortamlarda buluştuğu vakit proje, daha çekilmeden bilinirliğini sağlamış oluyor. Bu manada ortak üretim çok kıymetli.”

51 SİNEMA YARIŞIYOR

12 Ağustos’ta başlayan ve 19 Ağustos’a kadar sürecek şenlikte sinemaseverler, 62 ülkeden 230 filmi izleme imkanı bulacak. 4 kategoride toplam 51 sinemanın yarışacağı SFF’de, 5 TRT ortak imali ve 1 TRT ödüllü sineması olmak üzere 6 TRT sineması de yer alıyor.

“Uzun metrajlı” sinema kategorisinde 8, “kısa film” kategorisinde 10, “belgesel film” kategorisinde 22 ve “öğrenci filmleri” kategorisinde 11 sinemanın yer alacağı şenlikte, 20 sinemanın dünya prömiyeri, 8 sinemanın memleketler arası, 1 sinemanın Avrupa, 21 sinemanın bölgesel ve 1 sinemanın de Bosna Hersek prömiyeri gerçekleştirilecek. “Uzun metrajlı” sinema kategorisinde ödül için “A Ballade”, “Men of Deeds”, “Riders”, “Six Weeks”, “Klondike”, “Corsage”, “Serviam – I Will Serve” ve “Safe Place” sinemaları yarışacak.

Related Posts

Altın Portakal’da şıklık yarışı! Birbirleriyle yarıştılar

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 59’uncu kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde 10 bin kişilik spor …

Kapadokya’da tarihin seyrini değiştiren keşif: 7 buçuk milyon yıllık…

2013 yılında yol üretim çalışmaları sırasında fosil kalıntılarına rastlanmasının akabinde bölgede başlanılan paleontolojik hafriyat çalışmaları …

Sadakatsiz’in Ali’si Alp Akar’ın yeni dizisi belli oldu! Alp Akar kimdir?

Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Ali karakteriyle çok sevilen Alp Akar diziden ayrılarak sevenlerini üzmüştü. Akar’ın yeni dizisi belli oldu …

‘Leyla, İç Anadolu, Lalin, Karadeniz kızı’

İki yaşında Lalin adında kızı bulunan ve dört ay önce çocuğu Leyla’yı kucağına alan oyuncu, “Leyla bayağı İç Anadolu kızı oldu. Neşet Ertaş …

Ağzından çıkanlar 150 milyon yıllık! Böyle duyurdu: ‘Tarihe ışık tutacak’

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin Utah eyaletinde yapılan çalışmalarda bulunan fosil heyecan yarattı. İlk etapta yeni bir canlı …

Yasak Elma’nın yeni dönemi ne vakit başlıyor? Yasak Elma yeni dönemde neler yaşanacak? Yasak Elma yeni dönemde hangi oyuncular olacak?

FOX’un MEDYAPIM imzalı dizisi Yasak Elma yeni döneme başlamaya hazırlanıyor. Senaryosu Melis Civelek ve Zeynep Gür tarafından kaleme alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.