ABD Hazine Bakanı Yellen’den resesyon uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin artırılmaması nedeniyle yaşanacak olası bir ABD temerrüdünün durgunluğu tetikleyebileceğini ve kritik hükümet hizmetlerini aksatabileceğini belirtti.

Yellen, dün gerçekleştirilen Amerika Bağımsız Topluluk Bankacıları (ICBA) 2023 Sermaye Zirvesi etkinliğinde, bölgesel bankacılık sistemindeki son gelişmeler ve ülkede devam eden borç tavanı krizine ilişkin konuştu.

Yellen, ABD’de kamu borcunun temerrüde düşmesi durumunda milyonlarca Amerikalıyı gelir ödemelerinden mahrum bırakacak ve birçok Amerikalının işini kaybetmesine neden olabilecek bir resesyonun tetiklenebileceğini belirtti.

Yellen’e göre, benzeri görülmemiş ekonomik ve mali kriz, hava trafik kontrolü, kolluk kuvvetleri, sınır güvenliği ve ulusal savunma ve telekomünikasyon sistemleri dahil olmak üzere pek çok hizmette aksamalara sebep olabilir.

MCCHARTHY: ANLAŞMA MÜMKÜN

Öte yandan ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşarak nakit sıkıntısı çekmesine çok az bir süre kalırken ABD Başkanı Biden, dün Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle bir kez daha bir araya geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, borç limiti konusunda kısa sürede yapılacak çok iş olduğuna işaret ederek, toplantının gelecek görüşmeler için zemin hazırladığını söyledi.

Harcamaları kısmanın, borç limitini yükseltmenin ve aynı zamanda ülke ekonomisini büyütmenin bir yolunu bulmaları gerektiğini ifade eden McCarthy, Cumhuriyetçilerin bir çözüm bulmaya çalıştığını dile getirdi. McCarthy, “Hafta sonuna kadar anlaşmaya varmamız mümkün” diye konuştu.

BORÇ LİMİTİ AÇMAZI

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerinden yana tavır sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin belirli harcamaları kısma önerilerini geri çeviriyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın borç limiti konusunu görüşmek üzere salı günü Kongre liderleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir