AB’den Türkiye’deki mülteciler için 530 milyon euro takviye

Yaklaşık 4 milyon mülteci ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’ye, AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yaparak eğitim takviyesi sağlandı.

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Romanya’nın Ankara büyükelçileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere ise Mardin’e geldi.

Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, Kaymakam Hüseyin Çam, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Demir ile Sıtkı Türkoğlu Ortaokulu’nu gezdi, öğretmen ve öğrencilerle görüştü.

Okul bahçesinde düzenlenen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesine (PIKTES) ait düzenlenen programda konuşan Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Dülger, projenin kıymetine dikkati çekerek, bilhassa göç konusunun son yıllarda bütün dünyayı yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Süreksiz muhafaza altındaki öğrenci sayısı 750 bin civarında

Türkiye’nin, 2011 yılında yaşanan problemler sebebiyle Suriye’den gelen insanlara kucak açtığını söz eden Dülger, 2016 yılında PIKTES projesine başlandığında okullardaki süreksiz muhafaza altındaki öğrenci sayısının 300 bin civarında olduğunu belirtti.

“Ortak hissimiz insanlara yararlı olmak”

Dülger, “Bugün prestijiyle bu sayı 750 binlere ulaştı. Bilhassa temel eğitimde çok yüksek oranlara ulaşıldı. Orta öğretimde de yıl geçtikçe okullaşma oranı artmakta. Öğrenci merkezli olması gereken her yerde PIKTES var. Bu ahengin yakalanması sebebiyle ilgili herkese teşekkür ediyoruz. Ortak hissimiz insanlara yararlı olmak, insanların memnunluğu ve refahını sağlamak. PIKTES +(artı) ile devam edeceğiz. Bizim için tıpkı keyif ve memnunluk devam edecek. Düzgün bir proje, bugün yeterli bir maksat için buradayız.” dedi.

“Türkiye’de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altı”

AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Meyer-Landrut, Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Meyer-Landrut, şöyle konuştu:

“Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye’de konut sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir kıymet taşıyor. Türkiye’de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk devrine ilişkin eğitimin ne kadar değerli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleksel eğitim düzeyinde devam edecek olan eğitimin ehemmiyetinin de altını çiziyor.


Türkiye’ye 6 milyon euro dayanak

Türkiye’ye ayrılan 6 milyar euroluk dayanağın 3’te biri eğitim çalışmalarının güzelleştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen kıymetin altını çizmektedir. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

530 milyon euro ek fon takviyesi

Çünkü 530 milyon euroluk ek fon takviyesi sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, paklık ve güvenlik vazifelileri olan 4 bin 500’den fazla çalışanın de takviyesini sağlamış oluyoruz.”

Takviyeler diğer alanlarda da devam edecek

2025 yılının yaz devrine kadar PIKTES 2 kapsamında dayanaklarını sürdüreceklerini söz eden Meyer-Landrut, eğitim takviyesinin yalnızca PIKTES ile hudutlu olmadığını, öbür bahislerde da dayanaklarını sürdüreceklerini bildirdi.

Okullara ekipman ve donanım dayanağı

Bu yardımlara da değinen Meyer-Landrut, “Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım takviyesi de veriyoruz. Böylece bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için dayanak sağlıyoruz. Bunlar devam edecek.” formunda konuştu.

Meyer-Landrut ve büyükelçiler, daha sonra okulda öğrencilerden oluşan halk oyunları takımının gösterisini izledi.

Related Posts

İsmail Yüksek’in golü olmasa Uluslar Ligi, A Ulusal Ekip için kabusa dönecekti!

İlk 4 maçta gol yemeyen 12 puanla başkan olan A Ulusal Ekibimiz, Lüksemburg maçında tanınmaz haldeydi ve alandan 87. dakikada İsmail Yüksek’in …

Mehmet Ali Çelebi, neden Cumhur ittifakını tercih ettiğini açıkladı

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, “Şu anda Cumhur İttifakı net ve dengeli gözüküyor. 6+2 masanın orada …

Son Dakika: Arnavutköy’de fabrikada yangın, emekçiler mahsur kaldı

Arnavutköy’de bulunan 5 katlı bir ayakkabı fabrikasında yangın çıktı. Bodrum katta başlayan yangın nedeniyle emekçiler çatıda mahsur kaldı …

Lübnan: Suriye açıklarında batan göçmen teknesinde meyyit sayısı 61’e çıktı

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi. Lübnan …

Aliyev’den Sıhhat Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı …

Rusya-Ukrayna savaşında büyük dönemeç: Esir takası gerçekleşti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir biçimde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.