Ağzından çıkanlar 150 milyon yıllık! Böyle duyurdu: ‘Tarihe ışık tutacak’

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin Utah eyaletinde yapılan çalışmalarda bulunan fosil heyecan yarattı. İlk etapta yeni bir canlı türü keşfettiğini düşünen paleontologlar, kısa süre içinde durumun öyle olmadığını anladı. Milyonlarca yıl önceye ait olduğu tahmin edilen kalıntıların bulunduğu çalışmalar sayesinde, tarih öncesi dönemde yaşayan canlılara ait önemli bilgiler elde edileceği belirtiliyor.

Paleontoloji dünyasını heyecanlandıran keşif geçmişte daha önce birçok dinozor fosilinin de bulunduğu Morrison bölgesinde ortaya çıktı. 1.5 milyon metrekarelik bir alanı kaplayan bu bölgenin, Kuzey Amerika’daki en zengin fosil sahası olduğu tahmin ediliyor.

Utah State Field House Doğa Tarihi Müzesi’nin küratörü ve çalışmanın ortak yazarlarından biri olan John Foster “Bu fosil, antik ekosistemlerdeki hayvanların etkileşimlerine ender bir bakış atmamızı sağlıyor” dedi.

MİLİMETRİK KEMİKLER

Yapılan kimyasal analizler sonucunda bulunan kalıntının bir kusmuk olduğu doğrulandı. Kusmuğun bulunduğu bölgedeki ufak kemikleri de inceleyen araştırmacılar, kalıntının kurbağa ve semender yiyen bir balığa ait olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar, kusmukta bulunan bazı kemiklerin sadece 3 milimetre uzunluğunda olduğunu da ekledi.

Ulusal Park Servisi’nden yapılan açıklamada, “Bu bölgede dinozor bulunma ihtimali en yüksek olan alanlar nehir yataklarıdır. Semender, kurbağa ve kertenkele gibi canlılara ait kalıntıların korunması için sulak alanlar ve göller eşsiz bölgelerdir” ifadeleri kullanıldı.

HANGİ CANLI OLDUĞU BİLİNMİYOR

Araştırmacılar kusmuğun arkasında hangi etçil balık türünün olduğu konusunda net değilken, en olası şüphelinin Kuzey Amerika’ya özgü kemikli bir balık türü olan ve durgun sularda yaşayan tatlı su balığı ‘bowfin’ olduğu düşünülüyor. Foster, “Bölgede daha önce bowfin’lere ait fosiller bulundu. Bu canlıların buradaki geçmişi 200 milyon yıl önceye dayanıyor. Yani en makul şüphelimiz bu balıklar” dedi.

BAHÇEDE YÜRÜRKEN AYAĞINA ÇARPTI

Dinozorların çağına yönelik fosiller sadece geniş çaplı çalışmalar sonucunda değil kimi zaman da tamamen tesadüfü şekilde ortaya çıkabiliyor. Bunun en yakın örneklerinden birisi de ABD’den oldukça uzakta Avrupa’da yaşandı. 2017 yılında Portekiz’in Pombal bölgesindeki evinin inşaatı sırasında arka bahçesini kazan adam, karşılaştığı manzara karşısında şoke oldu. Yalnızca birkaç kemik parçasına ulaşacağını düşünen Portekizli adam dev bir iskeletle karşı karşıya olduğunu fark etti. Yaşadığı şaşkınlıkla ne yapacağını bilemeyen Portekizli adam, çevredekilerin yönlendirmesiyle durumu yetkililere bildirdi. Evin bahçesini ziyaret eden görevliler de şaşkındı. Portekiz’in Atlas Okyanusu yakınlarındaki bu bölgede daha önce böyle bir şeyle karşılaşılmamıştı.

Yetkililer durumu paleontologlarla paylaştı. Bölgeye gelen ekipler de büyük bir şaşkınlık yaşadı. Karşılaştıkları bir Sauropoda iskeletiydi. Sauropodalar uzun boyunları ve kuyruklarıyla biliniyordu. Bazı türleri baştan kuyruğa kadar tam 37 metre uzunluğundaydı. Paleontologlar, Portekizli adamın bahçesindeki dinozor iskeletinin büyük oranda korunmuş olması karşısında büyük bir heyecan duydular.

2017’den beri devam eden ve bilim dünyasını heyecanlandıran çalışmalara yalnızca Portekizli değil, İspanyol paleontologlar da katıldı. Evin içindeki inşaat sona erse de bahçedeki dinozor iskeleti yüzünden Pomballı adam tam 5 yıldır bilim insanlarını bahçesinde ağırlamaya devam ediyor. Bahçede bulunan kemik kalıntılarından yola çıkılarak dinozorun tam 12 metre yüksekliğinde ve 25 metre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Dört ayaklı canlının bitkiyle beslendiği ancak fosilin geri kalanının topraktan çıkarılması için daha fazla çalışma yapılması gerektiği duyuruldu.

Related Posts

Kapadokya’da tarihin seyrini değiştiren keşif: 7 buçuk milyon yıllık…

2013 yılında yol üretim çalışmaları sırasında fosil kalıntılarına rastlanmasının akabinde bölgede başlanılan paleontolojik hafriyat çalışmaları …

Sadakatsiz’in Ali’si Alp Akar’ın yeni dizisi belli oldu! Alp Akar kimdir?

Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Ali karakteriyle çok sevilen Alp Akar diziden ayrılarak sevenlerini üzmüştü. Akar’ın yeni dizisi belli oldu …

‘Leyla, İç Anadolu, Lalin, Karadeniz kızı’

İki yaşında Lalin adında kızı bulunan ve dört ay önce çocuğu Leyla’yı kucağına alan oyuncu, “Leyla bayağı İç Anadolu kızı oldu. Neşet Ertaş …

Yasak Elma’nın yeni dönemi ne vakit başlıyor? Yasak Elma yeni dönemde neler yaşanacak? Yasak Elma yeni dönemde hangi oyuncular olacak?

FOX’un MEDYAPIM imzalı dizisi Yasak Elma yeni döneme başlamaya hazırlanıyor. Senaryosu Melis Civelek ve Zeynep Gür tarafından kaleme alınan …

Bill Fontana’nın sesten heykel performansı Arter’de

Çatısı yandıktan sonra büyük bir onarıma giren Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin çan seslerinin susmasından etkilenen sanatçı Bill Fontana’nın …

Masterchef tekrar aşk yuvası oldu! O denli isimler ortasında aşk çıktı ki şefler ayakta alkışladı “yok artık”

MasterChef Türkiye’de kısasıya yarış devam edekren, yarışmacılar yemeklerini heyet üyelerine beğendirmek için uğraşa devam ediyor. Ortada sırada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.