Astım hastalığı ile ilgili 10 soru 10 yanıt

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazan Şen, astımın, bronşlarda daralma ile ortaya çıkan ve ataklar (krizler) halinde kendini gösteren bir hastalık olarak tanımlandığını belirterek, “Astımda hava yollarında gelişen, mikrobik olmayan iltihabi bir olay sonucunda bu bölgede ödem oluşur. Bu durum ise akciğerleri çeşitli uyaranlara karşı hassas hale getirirken, hastada öksürük, hışırtılı bir teneffüs, göğüste sıkışma hissi ve nefes darlığı ortaya çıkar. Ömür kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalık olan astımda tetikleyici etkenlerden uzak durulur ve verilen ilaçlar tabibin teklifleri doğrultusunda kullanılırsa şikâyetler denetim altına alınır ve ataklar önlenebilir” dedi.

Prof. Dr. Nazan Şen, tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen bu hastalık ile ilgili sık sorulan soruları cevapladı:

1- Astım bulaşıcı mıdır? Genetik geçiş gösterir mi?

Astım bulaşıcı değildir lakin hastalık genetik geçiş göstermektedir. Ailede astım yahut alerjik bir hastalık olması bireylerde astıma karşı yatkınlık oluşturabilir.

2- Astım tedavi edilebilen bir hastalık mıdır?

Astım hastalığında tedavi ile tam olarak düzgünleşme sağlanamaz lakin belirtileri denetim altına alınabilir. Hastalık vakit içerisinde değişkenlik gösterdiğinden doktor ile iş birliği yapılması ve gerektiğinde tedavinin tekrar düzenlenmesi ehemmiyet taşır.

3- Astım ilaçları ziyanlı mıdır?

Astım tedavisinde kullanılan en kıymetli ilaç kortizondur. Nefes yoluyla alınan kortizonlu spreylerin tüm bedeni etkilemesi ve kilo alımı, iştah artışı ya da kemik erimesi üzere yan tesirler oluşturması çok az görülen bir durumdur. Kortizonun ağızdan tablet biçiminde yahut damar yoluyla uzun periyodik kullanıldığında yan tesir oluşturma riski çok daha yüksektir.

4- Astım atağına yol açan nedenler nelerdir?

Gribal enfeksiyonlar, polen ve mesken tozu, soğuk hava, kimi ilaçlar (özellikle kimi ağrı kesiciler), sigara kullanımı yahut dumanına maruz kalınması, kimyasal gaz-duman maruziyeti, hava kirliliği, duygusal gerilim (aşırı heyecan, hüzün, sevinç), mantarlar, hayvan alerjisi olması üzere durumlar astımlı hastalarda belirtileri artırarak ataklara yol açabilir.

5- Astımlı hastalar meskende evcil hayvan besleyebilir mi?

Evcil hayvanlara alerjisi olan hastalarda hayvanın konuttan uzaklaştırılması tedavinin en kıymetli basamağıdır.

6 – Astımlı hastalar grip aşısı yaptırmalı mı?

Grip aşısı 65 yaş üzeri astımlı hastalarda ve ağır astımlılarda önerilmektedir.

7- Obezitenin (fazla kilo) astımla bağı var mı?

Evet, obez bireylerde astım riski kilolu olmayanlara nazaran daha yüksektir. Ayrıyeten obezitesi olan astımlı bireylerde hastalık daha ağır seyreder, tedavi edici ilaçların tesiri azalır, ilaç gereksinimi artar ve astım belirtileri daha sıkıntı denetim altına alınır. Bu nedenle astımlı hastalarda kilo denetimi kıymetlidir ve kilo verme tedavinin bir kesimi olmalıdır.

8- Astımlı hastalar spor yapabilir mi?

Astımlı olmak spor yapmaya pürüz bir durum değildir. Sistemli spor aktivitesi hastalığın seyrini olumlu tesirler. Hastalığı denetim altında olan astımlı hastalar uygun tedavilerini alarak ve tetikleyici etkenlere dikkat ederek spor yapabilirler. Fakat buradaki en değerli nokta yapılacak sporun tabibe danışılarak ortaklaşa belirlenmesidir.

9- Astım hamileliğe mani midir? Gebe kalındığında astım ilaçları kesilmeli midir?

Hayır, bireyde astım olması hamileliğe mani teşkil etmez. Gebelik devrinde astım ilaçlarının kesilmesi ise gerçek değildir. Gebe olan astım hastalarının itimatla kullanabilecekleri ilaçlar vardır. Bu hastalarda astım tedavisi doktor denetiminde tekrar düzenlenmelidir.

10- Astım hastaları nasıl takip edilmelidir?

Astım hastaları da hipertansiyon yahut şeker hastaları üzere tertipli olarak doktor tarafından izlenmelidir. Astım tedavisi başlandıktan çabucak sonra 1 ile 3 ay ortasında, daha sonra 6 ayda bir sistemli olarak değerlendirilmelidir. Tertipli doktor denetiminin olmadığı durumlarda astım atakları daha sık yaşanabilir. Astımı denetim altına alınmayan ve tedavi edilmeyen şahıslarda havayollarındaki darlık, kalıcı ve sabit hale gelebilir. Bu nedenlerle hastanın tertipli denetimlerinin yapılması ehemmiyet taşır.

Related Posts

Soğan suyunun yararları nelerdir? Soğan kaynatıp suyunu içmek neye yeterli gelir?

Doğal besinlerin yanlışsız biçimde tüketilmesi, insan vücuduna önemli formda yararlar sağlar. Bilhassa tıp tarihi boyunca ilaç olarak …

Dışardan görünmeyen bir sevinç yaşadım

İlk yapıtını yayınladığı anı Çelik, “Dışarıdan görünmeyen bir sevinç yaşamıştım sanırım. Bir yandan da kendimi insanlara büsbütün açık hissettim …

Doktorlardan Sıhhat Bakanlığı’nın yayımladığı ek ödeme yönetmeliğine reaksiyon: ‘Beyaz reform’ değil ayrımcılık

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı ek ödeme yönetmeliği, sıhhat meslek örgütlerinin ve tabiplerin reaksiyonunu çekti. Resmi Gazete’de yayımlanan …

Sıcaklarda sağlıklı beslenme teklifleri

Hava sıcaklığında yaşanan dalgalanmalar sıhhat meselelerini da beraberinde getirebiliyor. Yaz aylarında sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak …

Maymun çiçeği belirtileri neler? Maymun çiçeği hastalığı Türkiye’de kaç şahısta görüldü?

Temas ve büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile teneffüs yoluyla bulaşan maymun çiçeği hastalığı belirtileri ortasında baş ağrısı …

Hadiseler arttı… Yeni hatırlatma dozu geldi

Corona virüs aşısı yaptırmak isteyenler için yeni hatırlatma dozu randevuları açıldı. Son yaptırdığı aşının üzerinden 6 ay geçenler için randevu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.