Avrupa’da alarm: Orman yangınları nedeniyle yaklaşık 300 kişi öldü

Avrupa’yı tesiri altına alan çok sıcak hava dalgası, İspanya ve Portekiz’de en az 281 kişinin vefatına yol açarken, orman yangınları nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi. İngiltere’de önümüzdeki hafta 40 dereceyi aşması beklenen sıcaklar nedeniyle birinci defa kırmızı alarm verildi.

Portekiz’de hava sıcaklığı 40 santigrat dereceyi aştı. Kuzeydeki Pinhao kasabasında dün 47 derece sıcaklık ölçüldü. Bunun şimdiye kadar Portekiz anakarasında Temmuz ayında kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran, Portekiz sıhhat yetkilileri, 7 Temmuz’dan bu yana, olağana nazaran 231 fazladan vefat kaydedildiğini belirterek bunların çok sıcaktan kaynaklandığını açıkladı. Yetkililer, sıcakların en çok yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalıkları olanları etkilediğini söylüyor.

Aşırı sıcaklar, pek çok yerde orman yangınlarına neden oldu. Bu sabah prestijiyle ülke genelinde devam eden 30’dan fazla yangın var.

Ülkenin orta bölümlerindeki Leiria’da orman yangını bir haftadır devam ediyor. Bu yıl Portekiz genelinde 300 kilometrelik bir alanın yandığı belirtiliyor. Bu, 2021 yılında yanan bölgelerin toplamından daha büyük bir alan.

İSPANYA

İspanya’da da hava sıcaklıkları 40 derecenin üzerinde. Çok sıcaklar bilhassa ülkenin batı kesitinde tesirli oluyor.

3. Carlos Sıhhat Enstitüsü, sıcak hava dalgasının başladığı Pazartesi gününden itibaren 48 saat içinde en az 43 kişinin ömrünü yitirdiğini açıkladı. Ülkenin farklı bölgelerinde orman yangınları var.

Nadir kuş cinslerinin yaşadığı Monfrague ulusal parkındaki yangın Monsagro kasabasını tehdit ediyor. Ülkenin batısındaki birtakım yerleşim üniteleri boşaltıldı.

FRANSA

Fransa’da hava sıcaklığının 40 dereceye ulaşması bekleniyor. Ülkenin güney-batısındaki Gironde bölgesinde çıkan orman yangınları nedeniyle son birkaç gün içinde 10 binden fazla kişi meskenlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bordeaux’nun güneybatısındaki Cazaux’da polis memurları mesken konut dolaşarak 4 bin kişiyi tahliye etti. Araçlarıyla bölgeyi terk etmeye çalışanlar uzun kuyruklar oluşturdu. Arcachon ve Landiras yakınlarında 73 kilometre karelik bir çamlık alan yandı.

Fransa İtfaiyeciler Federasyonu Lideri Gregory Allione, sıcak hava dalgasının global ısınmanın bir sonucu olduğunu belirterek “Bunun tesirleriyle her gün itfaiyeciler ve sivil savunma grupları uğraş etmeye çalışıyor. Ve bunlar, 2030’da değil artık oluyor” dedi.

YUNANİSTAN

Orman yangınlarının devam ettiği Yunanistan’da sivil savunma yetkilileri şiddetli rüzgarların beş bölgede yangın riskini artırdığı ikazında bulundu.

Bu yetkililere nazaran ülkenin orta kısımlarıyla, başşehir Atina’yı da içine alan Attika ve Girit en riskli bölgeler. Girit’te ve Attika’da bu sabah orman yangınları çıktığı haber veriliyor.

İNGİLTERE

İngiltere’de hava sıcaklıklarının Pazartesi ve Salı günleri 40 dereceye ulaşması bekleniyor.

Sıcak dalgası nedeniyle ülkede birinci sefer ‘kırmızı alarm’ verilirken ulusal çapta acil durum ilan edildi. Bu, hayati tehlike olduğu ve günlük rutinlerin değişmesi gerektiği manasına geliyor.

Avrupa Birliği’nin Yeryüzü Müşahede Programı Copernicus’un afet idare ünitesi Güney Avrupa ve Fas’ta yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerin haritasını yayımladı.

Related Posts

İsmail Yüksek’in golü olmasa Uluslar Ligi, A Ulusal Ekip için kabusa dönecekti!

İlk 4 maçta gol yemeyen 12 puanla başkan olan A Ulusal Ekibimiz, Lüksemburg maçında tanınmaz haldeydi ve alandan 87. dakikada İsmail Yüksek’in …

Mehmet Ali Çelebi, neden Cumhur ittifakını tercih ettiğini açıkladı

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, “Şu anda Cumhur İttifakı net ve dengeli gözüküyor. 6+2 masanın orada …

Son Dakika: Arnavutköy’de fabrikada yangın, emekçiler mahsur kaldı

Arnavutköy’de bulunan 5 katlı bir ayakkabı fabrikasında yangın çıktı. Bodrum katta başlayan yangın nedeniyle emekçiler çatıda mahsur kaldı …

Lübnan: Suriye açıklarında batan göçmen teknesinde meyyit sayısı 61’e çıktı

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi. Lübnan …

Aliyev’den Sıhhat Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı …

Rusya-Ukrayna savaşında büyük dönemeç: Esir takası gerçekleşti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir biçimde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.