Boğaziçi’nde kıyım devam ediyor: Tek tek işten çıkarıldılar, dersleri iptal edildi

Boğaziçi Ünversitesi’nde rektör protestoları 596 gündür devam ederken, aksiyonlarından vazgeçmeyen akademisyenler bir bir işten çıkarmalarla ve derslerinin veto edilmesiyle müsabakaya başladı. Son günlerde çok sayıda akademisyen ya işten çıkarıldı ya da derslerine mani getirildi. Bu isimler ortasında Emeritus unvanlı saygın profesörler de bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör değişimiyle başlayan akademisyenleri işten çıkarma süreci devam ediyor.

Son günlerde üniversitede işlerine ve derslerine son verilen akademisyen sayısı dikkat çekti.

MAHKEME KARARIYLA MİSYONUNA DÖNSE DE TEKRAR İŞTEN ÇIKARILDI

Boğaziçi Üniversitesi’nde vazifeden alınma kararı daha evvel mahkeme kararıyla iptal edilen ve misyonuna dönen Batı Lisanları ve Edebiyatları kısmı tam vakitli öğretim vazifelisi Can Candan, rektörlük kararıyla bir sefer daha işine son verildi. Can Candan, misyondan alma kararını bir kere daha yargıya taşıdı.

Can Candan’ın vazifeden alınmasının akabinde Atatürk Enstitüsü’nün seçilmiş müdürü tarih profesörü Cengiz Kırlı’nın misyon müddeti bitmemesine karşın misyonundan uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı Mithat Alam Sinema Merkezi’nde vazifeli olan  Zeynep Ünal ve Elif Ergezen’in vazifelerine geçtiğimiz haftalarda son verildiği öğrenildi.

EMERITUS UNVANLI PROFESÖRLERE BİLE PÜRÜZ GELDİ

Üniversitede “Emeritus” unvanıyla onurlandırılan birçok deneyimli akademisyenin de önümüzdeki devir ders açmalarının veto edildiği bilgisine ulaşıldı.

Bu isimlerden birisi Nükleer Fizik profesörü Adjunct ve Emeritus Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpar Sevgen. Nükleer fizik ve müzik akustiği uzmanı, TÜBİTAK mükafatı sahibi, mesleğine Atom Gücü Komitesinde, fizikte Nobel adayı belirleme sürecinde ve dünyada çeşitli enstitülerde misyonları sığdıran Sevgen’in önümüzdeki devir ders vermesinin veto edildiği öğrenildi.

Emeritus unvanlı profesörler A. Sumru Özsoy ve Zeynep İlsen Önsan’ın da ders vermelerinin veto edildiği edinilen bilgiler ortasında.

Boğaziçi Üniversitesi’nde uzun yıllar hizmet veren sosyoloji profesörü Faruk Birtek ve  Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nükhet Sirman’ın da önümüzdeki periyot ders vermesinin veto edildiği öğrenildi.

REKTÖRLÜĞE 401 DEFA SIRT DÖNDÜLER

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlattıkları, istifasının akabinde yardımcısı Naci İnci’nin misyona getirilmesiyle de devam ettirdikleri protesto nöbetlerini sürdürüyor.

Akademisyenler, rektörlüğe sırt dönme aksiyonlarının 401’ncisi gerçekleştirdi. Rektör protestoları ise 596 gündür devam ediyor.

Aylardır, yağmur çamur dinlemeden “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diyen akademisyenlerin, derslerine son verilerek yahut işten çıkarılarak cezalandırıldığı düşünülüyor.

“BİZE YAPILAN ÇÖKME OLAYI”

Derslerine son verilen isimlerden olan, Boğaziçi Üniversitesi’nde 40 yılı aşkın misyon yapan tecrübeli akademisyen Faruk Birtek de bir rektörü protesto aksiyonuna cübbesiyle katılarak açıklama yapmıştı. Birtek, şunları söylemişti:

*Bu bize yapılan çökme olayı, bize büyük ikramdır. Bizim burada harcımızı ağırlaştırmıştır, temelimizi pekiştirmiştir.

*Burada fevkalede çalışma metodu olarak farklı olan kısımlardan beşerler, hocalar bir ortaya gelmiş. Öğrencilerimizle, mezunlarımızla, hocalarımızla Kurumumuz daha da ağır bir kurum olmuştur.

*Bu sayede ebediyen yaşayacaktır. Bu bize bir armağandır. İstikbal sevince yönelik. Bu olay çok önemli.

*Boğaziçi gerçek kurumsallaşmasını bu meydanda temin etmiştir. Onun için bu çökmeyi yapanlara müteşekkirim.

İşine tekraren son verilen Can Candan da hareketlere katılıp, hareketlerin imaj ve fotoğraflarını sık sık toplumsal medya hesabından paylaşıyordu.

Related Posts

Lübnan: Suriye açıklarında batan göçmen teknesinde meyyit sayısı 61’e çıktı

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi. Lübnan …

Aliyev’den Sıhhat Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı …

Rusya-Ukrayna savaşında büyük dönemeç: Esir takası gerçekleşti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir biçimde …

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler 77. Genel Heyeti’ne katılmak için ABD’nin New York kentine geldi. Çavuşoğlu, Türkevi’nde …

İngiltere Genelkurmay Lideri: Putin tüm stratejik askeri maksatlarında başarısız oldu

İngiltere Genelkurmay Lideri Amiral Tony Radakin BBC’ye yaptığı açıklamada, Rus savunması artık Ukrayna’nın karşı ataklarına dayanamayacağı için …

Derbi bileti ne kadar? Beşiktaş-Fenerbahçe maç bileti ne zaman, saat kaçta çıkacak? Derbi bilet devri nasıl yapılır?

Süper Lig’in iki büyük çınarı Beşiktaş ve Fenerbahçe Vodafone Park’ta karşı karşıya geliyor. Beşiktaş’ın ev sahibi olacağı derbiye taraftarın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.