Dürbünü Bile Olmayan Bir Tüfekle ‘Gelmiş Geçmiş En İyi Keskin Nişancı’ Olarak Tarihe Geçen Asker: Simo Hayha Kimdir?

Öncelikle ömrü cephelerde geçmiş bir asker olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir.” sözünü hatırlatarak başlayalım ve ülkemizi bize kazandıran büyük lideri yad edelim. Ancak savaş bir şekilde çıkıyor ve Kış Savaşı’nda olduğu gibi akıl sağlığı yerinde olmayan bir lider Fin halkına saldırarak kendi halinde bir  çiftçi olan Simo Hayha’yı Beyaz Ölüm lakaplı bir keskin nişancıya çevirebiliyor. 

Simo Hayha, Stalin yönetimindeki Sovyetler ordusu Finlandiya sınırlarına binlerce askerle geldiği zaman tüfeğini kaptı ve orduya yazıldı. Ufak tefek bir adam olduğu için çok daha akıllıca savaşmayı tercih etti ve dürbünü bile olmayan bir tüfek ile yüzlerce kişiyi öldürdü. Tarihin en çok sayıda insan öldüren keskin nişancısı olan Beyaz Ölüm lakaplı Simo Hayha kimdir, kaç kişi öldürdü gelin biraz daha yakından bakalım.

Ruslar, Finlandiya’yı işgal etmek istedi:

kış savaşı

Takvimler 1939 yılını gösterdiğinde İkinci Dünya Savaşı’nın henüz kıvılcımları ortadaydı ama akıl sağlığı bozuk pek çok lider bu kıvılcımı ateşe dönüştürmeye kararlıydı. Bunlardan biri olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği lideri Josef Stalin, kendi halinde bir ülke olan Finlandiya’yı ele geçirmek için Kış Savaşı’nı başlattı.

Sovyet ordusu 750 bin asker, 6 bin tank ve 3 bin uçak ile Fin sınırına dayandı. Fin ordusunun yalnızca 300 bin askeri, birkaç tankı ve yüzden biraz fazla uçağı vardı. Kış Savaşı olarak adlandırılan bu işgal girişimi tam 100 gün sürdü ve herkesi şaşırtan bir şekilde kazanan Finler oldu. Bu savaş, ‘Beyaz Ölüm’ lakabı ile anılan Simo Hayha efsanesini doğurdu.

Simo Hayha kimdir?

simo hayha

Simo Hayha, 17 Aralık 1905 tarihinde Finlandiya – Rusya sınırına yakın Rautjärvi bölgesinde doğdu. 20 yaşına geldiği zaman zorunlu askerlik görevini yerine getirdi ve şehrine döndü. Kendi halinde bir adam olan Hayha; çiftçilik yapıyor, balık avlıyor, kızakla kayıyor yani sıradan bir soğuk iklim insanı olarak hayatını sürdürüyordu.

Kış Savaşı başladığı zaman depoda duran tüfeğini aldı ve orduya katıldı. Savaş bölgesine gittikleri zaman hepsine beyaz kamuflajlar dağıtıldı. Hayha, oldukça ufak tefek bir adamdı. Bu nedenle sıcak çatışmaya katılmak yerine aklını kullandı ve yanına bir günlük yemek ile dürbünü bile olmayan tüfeğini alarak ormanın derinliklerine daldı.

Simo Hayha’nın taktikleri:

simo hayha

Ufak tefek bir adam olan Hayha, askeri beyaz kamuflajı giydiği anda zaten zor görünüyordu. Bir de pusuya yattığı zaman etrafını karla kapladığı için gerçek anlamda görünmez oluyordu. 5’3″ tüfeği de kendi gibi küçüktü ve dikkat çekmiyordu. Tüfeğinde dürbün olmadığı için anlık güneş parlamaları nedeniyle yeri asla belli olmuyordu.

Hayha yatıyor ve bekliyordu. Küçük bir kar kütlesini sıkıştırarak tüfeğinin altına yerleştirdiği için kar sıçramaları olmuyordu. En önemlisi, ağzında her zaman bir miktar kar tutuyordu. Böylece soğuk havada nefesi buharlaşmıyor ve kendine ait görülecek tek şeyi de ortadan kaldırmış oluyordu. Simo Hayha, gerçek bir Beyaz Ölüm’dü.

Beyaz Ölüm Simo Hayha kaç kişiyi öldürdü?

simo hayha

100 gün süren  Kış Savaşı boyunca keskin nişancı tüfeğiyle onaylanmış 505, onaylanmamışlarla birlikte 542, Suomi KP/31 tüfek ile 200 yani resmi olarak toplamda tam 705 kişiyi tek başına öldürmüştür. Resmi olmayan rakamların çok daha fazla olduğu söyleniyor ancak onaylanmış sayı bile bir hayli ürkütücü.

Savaşın bir izi: Simo Hayha’nın yüzüne ne oldu?

simo hayha

Sovyetlerin Finlandiya’yı işgal girişimi olan Kış Savaşı tam 100 gün sürdü ve sonunda barış antlaşmaları imzalandı ancak Simo Hayha, savaşın son gününe kadar cephede değildi. Savaşın bitmesine 11 gün kala bir Rus askeri tarafından şans eseri fark edildi ve çenesine bir kurşun yedi.

Rus ordusunun en kıdemli keskin nişancıları, keskin nişancı ekipleri ve hatta koca taburları tarafından aranan Hayha, sıradan bir asker tarafından görülünce yüzünün yarısının dağılmasına neden olacak bir yara aldı. Günlerce yoğun bakımda kaldı, ölmedi ama son gününe kadar yüzünde savaşın izi ile yaşadı. 

Simo Hayha nasıl öldü?

simo hayha

Adını tarihe tek başına en çok insan öldüren keskin nişancı olarak yazdıran Beyaz Ölüm lakaplı Simo Hayha, savaştan sonra sık sık Finlandiya cumhurbaşkanı Urho Kekkonen ile av gezilerine çıktı. Uzun bir hayat sürdü ve sonunda 1 Nisan 2002 tarihinde, 96 yaşında hayatını kaybetti. 

Tarihin en çok insan öldüren keskin nişancısı olan Beyaz Ölüm lakaplı Simo Hayha kimdir, kaç kişiyi öldürdü gibi merak edilen soruları yanıtladık ve hayatı hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. Eminiz Hayha, köyünde çiftçilik yaparak daha sakin ve daha mutlu bir hayat geçirmeyi isterdi. 

Related Posts

Bill Gates: 25 yıl daha yaşamayı planlıyorum

Yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı’nda en az çeyrek yüzyıl daha hayırsever projeler üzerinde …

Google’da Karşımıza Çıkan Garip Sitelerin Nedeni

Hepimizin her gün defalarca kez kullandığı Google, sürekli olarak sizlere daha iyi hizmet vermek için çeşitli güncellemeler yayınlıyor. Bu …

Sony oyun telefonu için tarih verdi!

Sony kısa süre önce Xperia 5 IV modelini tanıttı. Kamerası ile öne çıkan yeni telefon Qualcomm’un Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcisiyle de …

Eylül Ayında Xbox Game Pass’a Gelecek Oyunlar Belli Oldu

Xbox Game Pass, oldukça uygun fiyata 100’lerce oyunun Xbox ve PC’de oynanabilmesini sağlıyor. Sistem özellikle ülkemizdeki oyuncular arasında …

Togg iki önemli stratejik iş ortaklığına imza attı

Togg, yapay zekayı kullanarak kullanıcı deneyimi konusunda çözümler üreten teknoloji şirketi SMART-iX ve yerli global yazılım şirketi Etiya ile …

PS Plus Essential Ağustos 2022 Oyunları Açıklandı

Sony tarafından PS Plus Essential Ağustos 2022 ücretsiz oyunları duyuruldu. Verilecek oyunlar arasında Need for Speed Heat, Granblue Fantasy …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.