FBI paylaştı: Trump’ı zora sokacak açıklama…

ABD eski Lideri Donald Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago isimli malikanesine yapılan baskına ait Federal Soruşturma Ofisinin (FBI) hazırladığı yeminli beyanda, daha evvel burada yapılan aramada ele geçirilen 15 kutunun 14’ünde toplam 184 zımnî evraka ulaşıldığı bildirildi.

FBI’ın Mar-a-Lago baskınına ait arama müsaadesi almak için hakime gönderdiği 34 sayfalık yeminli beyan, kimi kısımları çıkartılarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Beyanda, Trump’ın Florida’daki konutunda mayıs ayında yapılan aramalarda 15 kutu dokümanın alındığı ve bu kutuların 14’ünde toplam 184 bâtın evraka ulaşıldığı aktarıldı.

Ayrıca, FBI bu beyanda Trump’ın meskeninde ele geçirilen dokümanların “insani istihbarat kaynaklarını tehlikeye atabilecek nitelikte” olduğunu da belirtti.

Beyanda, Trump’ın avukatı ile FBI’ın bâtın evrakların Mar-a-Lago’nun bir odasında tutulduğuna ait yazışmaları da yer aldı.

YEMİNLİ BEYANIN AÇIKLANMASI SÜRECİ

Trump’ın malikanesi Mar-a-Lago’ya 8 Ağustos’ta yapılan FBI baskınından 3 gün sonra birinci kere açıklama yapan ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, aramayı kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığının arama buyruğu ve el konulan gereçlerle ilgili kapalılığın kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesine müracaatta bulunduklarını duyurmuştu.

Trump’ın da arama buyruğunun kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama buyruğunu ve el konulan gereçler listesi tutanağını kamuya açıklamıştı lakin ABD’nin önde gelen medya kuruluşları, federal mahkemeden, FBI casuslarının Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinde arama yapmak zorunda kalmasının mümkün nedenini açıklayan argümanı ortaya koyan yeminli beyanın açıklanması müracaatında bulunmuştu.

16 Ağustos’ta Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, “Hükümetin beyanının bu etapta ifşa edilmesi, muhtemelen, bu soruşturma ilerledikçe ve başka yüksek profilli soruşturmalarda yardım istenebilecek şahitlerin gelecekteki iş birliğini sekteye uğratacaktır.” tabirine yer verilmişti.

Florida Federal Mahkeme yargıcı Bruce Reinhart ise yeminli beyanın kimi kısımlarının halkla paylaşılabileceğini belirtmiş, Adalet Bakanlığından, soruşturmaya vereceği ziyanlar konusunda 25 Ağustos’a kadar daha fazla münasebet ortaya koymaları ve yeminli beyanı redakte etmeleri talebinde bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Anhony Coley tarafından bugün yapılan açıklamada da “Adalet Bakanlığı, mahkemenin 22 Ağustos tarihli buyruğu uyarınca gerekli belgeyi mühürlü bir formda sundu. Bakanlık, mahkeme mevzuyu değerlendirdiği için daha fazla yorum yapmayı hürmetle reddediyor.” tabirlerini paylaşmıştı.

Yeminli beyanın, Adalet Bakanlığı soruşturmasının ve bu kapsamda FBI casuslarının Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramanın yürütme temeli hakkında daha kıymetli ve ayrıntı bilgiler içerdiği düşünülüyordu. (AA)

Related Posts

İsmail Yüksek’in golü olmasa Uluslar Ligi, A Ulusal Ekip için kabusa dönecekti!

İlk 4 maçta gol yemeyen 12 puanla başkan olan A Ulusal Ekibimiz, Lüksemburg maçında tanınmaz haldeydi ve alandan 87. dakikada İsmail Yüksek’in …

Mehmet Ali Çelebi, neden Cumhur ittifakını tercih ettiğini açıkladı

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, “Şu anda Cumhur İttifakı net ve dengeli gözüküyor. 6+2 masanın orada …

Son Dakika: Arnavutköy’de fabrikada yangın, emekçiler mahsur kaldı

Arnavutköy’de bulunan 5 katlı bir ayakkabı fabrikasında yangın çıktı. Bodrum katta başlayan yangın nedeniyle emekçiler çatıda mahsur kaldı …

Lübnan: Suriye açıklarında batan göçmen teknesinde meyyit sayısı 61’e çıktı

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi. Lübnan …

Aliyev’den Sıhhat Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı …

Rusya-Ukrayna savaşında büyük dönemeç: Esir takası gerçekleşti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir biçimde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.