Giresun’un 200 yıllık tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor

Giresunluların “köy dondurması” olarak tabir ettiği “Görele dondurması”, Türk Patent ve Marka Kurumunca 2019 yılında coğrafik işaret olarak tescillendi.

Temmuz ayından itibaren talebin arttığı dondurma; süt, şeker, salep ve meyan kökü kullanılarak hazırlanıyor.

Yörenin ortanın lezzetlerinden Görele dondurması, yakınları ismine hayır yapmak isteyen bireylerce fiyatı ödenerek plastik kaselerde vatandaşlara dağıtılıyor.

200 yıldır köy dondurması kültürünün yaşatılıyor

Görele Belediye Lideri Tolga Erener, yaklaşık 200 yıldır ilçede köy dondurması kültürünün yaşatıldığını söyledi.

“Şeker oranı o kadar düşük ki şeker hastaları da tüketebiliyor”

Görele Belediye Lideri Erener, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı dayanağıyla uyguladıkları Dondurma Park Projesi’ni tamamladıklarını tabir ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Burada tecrübe atölyemiz var, dondurmanın hangi safhalardan geçerek lezzete sunulduğunu anlatacağız, tıpkı vakitte otantik köy kulübelerine dondurmacılarımızı taşıyacağız. Halkımızın ve bilhassa turistlerimizin beğenisine sunacağız.

Görele’den geçen herkesin dondurmamızı tatmasını istiyorum. Şeker oranı o kadar düşük ki şeker hastaları da tüketebiliyor. Karadeniz çeşidine çıkan turistler de kesinlikle gelip Görele dondurmasını tatsınlar.”


“‘Sebil kültürü’ devam ediyor”

Tolga Erener, Görele dondurmasında “sebil kültürü”nün de devam ettiğini belirterek, “Bir kişi annesinin ya da babasının hayrına dondurmacıya aşikâr bir para verir ve dondurmacı da davet yapar, ‘sebil’ der, beşerler fiyatsız olarak o dondurmayı tüketirler.” diye konuştu.

“Yaz aylarında iş yoğunluğunun artıyor”

Görele’de babasından öğrendiği dondurmacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Faik Abdal (60), yaz aylarında iş yoğunluğunun arttığını söyledi.

AA’nın haberine nazaran; ilçede “sebil dondurma kültürü”nün kıymetli bir yeri olduğunu belirten Abdal, “50-100 lira verip dondurma dağıtıyorlar. 5 lira, 10 lira veren de oldu, yolda bulduğu parayı getirip ‘Bak bunu yolda buldum, al karşılığında dondurma ver.’ diyen de oldu.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Altın Portakal’da şıklık yarışı! Birbirleriyle yarıştılar

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 59’uncu kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde 10 bin kişilik spor …

Kapadokya’da tarihin seyrini değiştiren keşif: 7 buçuk milyon yıllık…

2013 yılında yol üretim çalışmaları sırasında fosil kalıntılarına rastlanmasının akabinde bölgede başlanılan paleontolojik hafriyat çalışmaları …

Sadakatsiz’in Ali’si Alp Akar’ın yeni dizisi belli oldu! Alp Akar kimdir?

Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Ali karakteriyle çok sevilen Alp Akar diziden ayrılarak sevenlerini üzmüştü. Akar’ın yeni dizisi belli oldu …

‘Leyla, İç Anadolu, Lalin, Karadeniz kızı’

İki yaşında Lalin adında kızı bulunan ve dört ay önce çocuğu Leyla’yı kucağına alan oyuncu, “Leyla bayağı İç Anadolu kızı oldu. Neşet Ertaş …

Ağzından çıkanlar 150 milyon yıllık! Böyle duyurdu: ‘Tarihe ışık tutacak’

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin Utah eyaletinde yapılan çalışmalarda bulunan fosil heyecan yarattı. İlk etapta yeni bir canlı …

Yasak Elma’nın yeni dönemi ne vakit başlıyor? Yasak Elma yeni dönemde neler yaşanacak? Yasak Elma yeni dönemde hangi oyuncular olacak?

FOX’un MEDYAPIM imzalı dizisi Yasak Elma yeni döneme başlamaya hazırlanıyor. Senaryosu Melis Civelek ve Zeynep Gür tarafından kaleme alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.