İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeni ‘kaymakam adayı’ FETÖ’cü çıktı

15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden sonra 20 Temmuz 2016’da ilan edilen İnanılmaz Hal (OHAL) kapsamındaki Kanun Kararında Kararnameler (KHK) ile 125 bin 678 kişi kamu vazifesinden çıkarıldı.

Son olarak FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün mülki yönetim yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgüt üyeliği kuşkusuyla İçişleri Bakanlığı talimatıyla vali yardımcıları ve kaymakamlar açığa alınmıştı.

Yürütülen soruşturmanın tamamlanmasıyla İçişleri Bakanlığı, 26 Temmuz 2022’de FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu belirlenen 66 mülki yönetim amirinin meslekten ihraç edilmesine karar verdi.

İhraç edilen mülkiye idari amirleri ortasında kaymakam ve vali yardımcılarının da bulunduğu öğrenildi. Açığa alınan mülki idari amirlerden bir kısmıysa hukuk müşaviri olarak misyon yapıyordu.  İhraç edilenlerin kıymetli bir kısmı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasının yer aldığı kararnamelerle vazifeye getirilmişti.

Bakan Soylu’nun imzasını taşıyan ihraç listesine Cumhuriyet ulaştı. Listede; 8 kaymakam,1 kaymakam adayı, 14 vali yardımcısı, 2 müfettiş ile 41 hukuk müşaviri yer aldı. 

FETÖ’CÜ KAYMAKAM ADAYI

İhraç listesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun periyodunda vazifeye başlayan ve  listede ‘kaymakam adayı’ olarak yer alan Muhammet Zencirli ismi dikkat çekiyor. 

2014 yılında, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Zencirli, 2020 yılının haziran ayında Şanlıurfa Valiliği’nde 45 gün staj gördü. Çabucak akabinde, 2021 yılının eylül ayında Uşak’a bağlı Karahallı’da kaymakamlık vazifesine başladı. Burada da 5 ay misyon yapan Zencirli, şubat ayında İçişleri Bakanlığı bünyesinde tertip edilen yabancı lisan kursu için Ankara’ya gitmek üzere misyondan ayrıldığını bildirdiği bir veda bildirisi yayımladı.

Zencirli, vedasının akabinde tam 5 ay sonra da ihraç edilenler ortasında yerini aldı. Vazifeye yeni başlamasına karşın listeye girmesi ise FETÖ’nün bu kurumlara hala rahatça sızabildiğini ispatlar nitelikte.

CUMHURİYET GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Listede ayrıyeten Gaziantep Valiliği’nde Hukuk Müşaviri olarak vazife alan Alper Çiftçi ve İstanbul Valiliği’nde Hukuk Müşaviri olarak vazife alan Hüseyin Yılmaz isimleri de dikkat çekiyor. İki ismin ortak noktası daha evvel Gaziantep Vali Yardımcılığı vazifesinde bulunmuş olmaları ve isimlerinin yolsuzluk belgesine karışmış olması.

Cumhuriyet, geçen mart ayında Gaziantep Valisi Davut Gül ve devrin Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz ve Alper Çiftçi’nin de ortalarında bulunduğu 6 kişi hakkında rüşvet ve usulsüzlük savıyla kabahat duyurusunda bulunulduğunu ortaya çıkarmıştı.

Hemen akabinde haberimize erişim pürüzü getirilmiş, ve 400 bin TL’lik tazminat davası açılmıştı. Vali Davut Gül tezleri yalanlamıştı, lakin yardımcılığını yapmış bu iki isim bugün İçişleri Bakanlığı’nın ihraç listesinde yer alıyor.

’50 KADRO ELBİSE ALDIRDI’ İDDİASI

Van’ın İpekyolu Belediyesi’nde vazifede bulunduğu mühlet içerisinde ismi birçok yolsuzluk savıyla gündeme gelen ve 50 grup elbiseyi belediyeye fatura ettiren isim olarak kamuoyunda bilinen kaymakam Sinan Aslan da  görevinden ihraç edilen isimler ortasında.

İSİMLERİ HALA BAKANLIK SİTESİNDE

Öte yandan Mülkiye Teftiş Heyeti Başkanlığı’nda Mülkiye başmüfettişi olarak vazife alan Yaşar Güneş ve Hasan Yılmaz, ihraç listesinde göze çarpan isimler ortasında. Bu isimler hala İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde ‘Ankara Kümesi Müfettişleri’ ortasında yer alıyor. 

İşte ihraç edilenlerin tam listesi;

Related Posts

Lübnan: Suriye açıklarında batan göçmen teknesinde meyyit sayısı 61’e çıktı

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi. Lübnan …

Aliyev’den Sıhhat Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı …

Rusya-Ukrayna savaşında büyük dönemeç: Esir takası gerçekleşti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir biçimde …

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler 77. Genel Heyeti’ne katılmak için ABD’nin New York kentine geldi. Çavuşoğlu, Türkevi’nde …

İngiltere Genelkurmay Lideri: Putin tüm stratejik askeri maksatlarında başarısız oldu

İngiltere Genelkurmay Lideri Amiral Tony Radakin BBC’ye yaptığı açıklamada, Rus savunması artık Ukrayna’nın karşı ataklarına dayanamayacağı için …

Derbi bileti ne kadar? Beşiktaş-Fenerbahçe maç bileti ne zaman, saat kaçta çıkacak? Derbi bilet devri nasıl yapılır?

Süper Lig’in iki büyük çınarı Beşiktaş ve Fenerbahçe Vodafone Park’ta karşı karşıya geliyor. Beşiktaş’ın ev sahibi olacağı derbiye taraftarın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.