İçişleri Bakanlığı’ndan Özdağ hakkında hata duyurusu: Cezai ehliyetinin olup olmadığı araştırılsın

İçişleri Bakanlığı, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu. Cürüm duyurusu dilekçesinde, Özdağ’ın 4 Temmuz’daki basın açıklamasında “iç savaş çıkacağı” istikametinde savlarda bulunduğu belirtildi.

Özdağ’ın gerçek dışı savlarla, hayal eseri ithamlarda bulunduğu vurgulanan dilekçede, açıklamada devletin organları ve teşkilatları hakkında kamuoyunu olumsuz yönlendirmek ve etkilemek emeliyle dayanıksız, palavra, yanlış, aldatıcı ve provokatif tabirler kullanıldığı kaydedildi.

Bu ithamların basın yoluyla paylaşılması sonucunda bu cins yayınların kamuoyu üzerinde oluşturduğu tesirler de dikkate alındığında bu irtibat araçları sayesinde önemli algı operasyonlarının yapıldığı ve kamuoyunun yanlış yönlendirildiği belirtilen dilekçede, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Her türlü gerçeklikten uzak, gerçek dışı ve hayal eseri argüman ve ithamlarla Bakanlığımızca hukuk çerçevesinde son derece büyük bir uğraş, özveri ve muvaffakiyetle yürütülen çalışmalara sekte vurmak ve güya bir keyfiyet varmış algısı oluşturulmak istenmişse de Bakanlığımızın tüm çalışmalarının bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da hukukî çerçeve içerisinde kararlılıkla sürdürüleceğinin herkes tarafından bilinmesi gerekir. Hayal eseri argümanlarla sadece siyasi bir algı oluşturmak kastı ile hareket edildiği açıkça ortada olan gerçek dışı ve mesnetsiz isnat ve ithamlar, kuşkulu tarafından kamuoyu ile paylaşılmış olup bu açıklamanın yasal mevzuat çerçevesinde cezai sorumluluk gerektiren tabir ve itham olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.”

Özdağ’ın ayrıyeten görüntü kaydında “Sığınmacıların Türkiye’ye en büyük tehdidi nedir?” sorusuna verdiği yanıtta çeşitli argümanlarda bulunduğu söz edilen dilekçede, Türkiye’nin göç sürecini şeffaf halde yürüttüğü vurgulandı.

Daha evvel de İçişleri Bakanlığını amaç alan Özdağ’ın, bu hususta gerekli açıklamalar yapılmasına rağmen argüman ve ithamları sürdürdüğü belirtilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Gelinen kademede gerek Bakanlığımızca gerekse öbür kurum ve kuruluşlar tarafından daha evvel yapılan şikayetlere husus olağana ters, kabul edilemez, hareket, açıklama ve paylaşımlar da dikkate alınmak suretiyle soruşturmada öncelikle şikayet edilenin cezai ehliyetinin olup olmadığı ile ilgili araştırma yapılmasını talep etmekteyiz. Tekrar bu araştırma öncesi ilgili kolluk ünitesine müzekkere yazılarak şikayet edilenin aksiyon ve açıklamalarının kronolojik olarak tespit edilmesi taleplerimizin haklılığının anlaşılması ve maddi gerçeğe ulaşılması açısından büyük değer arz etmektedir. Öteki taraftan kuşkulu tarafından bahse husus görüntü paylaşımlarıyla devletin organları ve teşkilatı hakkında kamuoyunu olumsuz yönlendirmek ve etkilemek amacıyla dayanıksız, palavra, yanlış ve aldatıcı sözler sunulmuştur. Bu ithamların ise bilhassa kullanıcıların erişimlerini kolaylaştıran internet ortamında yapılması sonucunda bu cins yayınların kamuoyu üzerinde oluşturduğu tesirler de dikkate alındığında bu irtibat araçları sayesinde önemli algı operasyonlarının yapıldığı, kamuoyunun yanlış yönlendirildiği açıktır.”

Dilekçede, Özdağ hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama, nefret ve ayrımcılık, iftira, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama, halk ortasında kaygı ve panik yaratmak” hatalarından soruşturma ve ceza davası açılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bakan Dönmez’den Karadeniz Gaz Alanı açıklaması

Ayrıntılar geliyor…

Kuzey Akım krizi büyüyor: Bir ülke daha Rusya’yı suçladı

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Polonya Radyosu’na yaptığı açıklamada, Kuzey Akım sızıntılarının nedeninin araştırmacılar tarafından …

Berber ve kuaförlerle ilgili karar ertelendi

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Ocak 2023’te başlayacak. Ticaret Bakanlığından yapılan …

Stefan Kuntz’dan tenkitlere karşılık

Türkiye A Ulusal Erkek Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, hakkında yapılan tenkitlere yayınladığı bir iletiyle karşılık verdi. UEFA …

Bakan Kurum’dan ‘iklim değişikliği’ açıklaması: ‘Şehirlerimizin alt yapısını uyumlu haline getirmeliyiz’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İklim Değişikliği ve Ahenk Uyum Heyeti Toplantısı’nda iklim değişikliğiyle ilgili …

İsmail Yüksek’in golü olmasa Uluslar Ligi, A Ulusal Ekip için kabusa dönecekti!

İlk 4 maçta gol yemeyen 12 puanla başkan olan A Ulusal Ekibimiz, Lüksemburg maçında tanınmaz haldeydi ve alandan 87. dakikada İsmail Yüksek’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.