Karadeniz gazı fiyatlara nasıl yansıyacak? Bakan Dönmez açıkladı

Karadeniz gazının konutlara ulaşması için gazı karaya taşıyacak borular bugün döşenmeye başlandı. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber özel yayınında soruları yanıtladı.

Bakan Fatih Dönmez’in açıklamalarından kıymetli başlıklar;

Karadeniz’de 2 bin 200 metre altında çalışmalar sürüyor. Yıl sonuna kadar boru döşeme işini bitireceğiz. Yalnızca tek boru da yok burada aslında. Gazı taşıyacağımız 16 inçlik bir boru çizgisinin yanında ona yardımcı olmak üzere çeşitli kimyasal hususların alana gönderileceği bir sınırımız var.

Üretim sürecini hızlandırdık. Keşiften üretime kadar süreç 2 buçuk yıl sürmüş olacak.

BEYİN GÖÇÜNÜ AKSİNE ÇEVİRDİK

2017 yılında birinci Fatih sondaj gemimiz geldiğinde bir elin parmağını geçmeyecek kadar Türk çalışan vardı. Artık gemilerde neredeyse üçte ikisi Türk çalışan mevcut. Beyin göçünü bilakis çevirdik. Yurt dışına giden ve orada önemli pozisyonlarda çalışan Türkleri ülkemize geri transfer ettik.

Keşiflerle birlikte tarihlere dünyanın denizlerdeki en büyük keşfi olarak geçtik. Birçok ülkenin ve şirketin dikkatini çektik. Yurt dışından teklifler gelmeye başladı. Burada hiçbir şeyi gizlemiyoruz. Bulunan ölçü da açıkça açıklandı. 2023’ün birinci çeğreğinde insanımız bu hizmete kavuşacak.

84 MİLYON İNSANIMIZ HİSSEDECEK

Bugünkü fiyatlara baktığımızda Karadeniz gazı çok daha uyguna gelecek üzere görünüyor. Hem devletimiz hem vatandaşımız kazanacak. Bunun karşılığını daima birlikte alacağız. Bu faydayı 84 milyon insanımız hissedecek. Bu gaz hepimizin. İnsanımız bu gazı mutfağında kullanınca hissedecek.

Yerin altını araştırma çalışmalarımız da devam ediyor. Bir de karadenizin formasyonunu yine kıymetlendirme imkanını bulduk. Daha evvel de çalışmalar oldu lakin keşif olamamıştı. Artık o bölgelerde tekrar çalışma yürütülüyor.

Doğal gaz arama sorunu Akdeniz’de başlamıştı. Karadeniz üzere bir keşifle sonlanmamıştı lakin öncü işaretlerin geldiği sondajlarımız olmuştu. Karadeniz’deki programın yoğunluğundan ötürü gemilerimiz burada çalışıyor. Daha sonra Akdeniz’e de tekrar bakılacak.


KONUTLARDA KULLANILAN GAZI BÜSBÜTÜN KARADENİZ’DEN ÜRETİLECEK

İlk üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak başlatacağız. İkinci fazda ise 40 milyon metreküpü hedefliyoruz. birinci fazdaki bilgiler daha sağlıklı amaçlar belirletecek. İleride konutlarda kullanılan gazın tamamı Karadeniz’den üretilecek.

Vatandaşımızın konforu, rahatı, bütçesi her şeyin başında geliyor. Bu gaz bir sanayi tesisinde de tahminen yakılabilir lakin bunu karşılama oranları olarak bir mukayese yapıyoruz.

Bizim son yıllarda üzerinde durduğumuz mevzulardan bir tanesi güçte kelam sahibi haline gelmek. Türkiye, Avrupa’daki en çok gaz tüketen ülkelerden birisiyiz. Buna yerli kaynağı da eklediğimizde çok daha güçlenerek bir güç merkezi olabiliriz.

Türkiye Petrolleri, artık milletlerarası bir petrol şirketi olma yolunda süratle ilerliyor. TP’de başka ülkeler üzere yurt dışından çalışan istihdam ediyor. 16 yabancı çalışanımız kendi ülkesini bırakıp Türk vatandaşlığına geçti.

Related Posts

Bakan Kasapoğlu duyurdu: 100 öğrenciden 92’si yurtlara yerleştirildi

Bakan Kasapoğlu’nun açıklamaları şöyle: Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanımız bu yılki rekor artışı 25 liradan 60 liraya 2,35 katlık …

Turizm dönemi esnafı şad etmedi: Sıkıntı bir yıl kapıda

Bodrum Güçbirliği Derneği Esnaf Kurulu Lideri Şenol Karşanbaş, bu yıl turizm döneminin iki ayla hudutlu kaldığını, turistlerdeki sayısal …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan görüşme çıkışı: O Biden ise ben de Erdoğan’ım

BM Genel Kurul toplantısı için New York’ta bulunan Recep Tayyip Erdoğan, muhabirlerin sorularına yanıt verdi. Birleşmiş Milletler’in 77 …

Kırşehir’de Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Kırşehir toplumsal konutları nerelerde yapılacak? Kırşehir Toki toplumsal konutları ilçelere nazaran dağılımı ve sayısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un birlikte katıldığı bir programda TOKİ …

Yargıtay’dan ucuz ilan kararı

Parayı belirtilen banka hesabına gönderen genç, beklediği televizyona bir türlü kavuşamadı. Tüm girişimlerine rağmen parasını da iade aylamayan …

Tam 11 milyar metreküp! Petrol ve doğal gazda yeni rekor

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Azerbaycan ve Romanya ile gaz arzı konusunda görüşmelerde bulunuyor. Sandu, “Alternatif gaz kaynakları bulmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.