Kılıçdaroğlu: Sarsıntı bölgeleri tekrar inşa edilecek

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde göreceksiniz Yalova da dahil olmak üzere bu zelzele bölgesi yine inşa edilecek, zelzeleye güçlü konutlar yapılacak. Münasebetiyle zelzele olsa dahi en azından can kaybını önleyecek projeleri hayata geçirmek vaadimiz ve sözümüzdür.” dedi.

Yalova’da temaslarını sürdüren CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Balkan Konutu’nu ziyaret ederek bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, ziyaretin akabinde Kırım Türkleri Anıtı’na giderek karanfil bıraktı.

“DEPREM BÖLGESİ TEKRAR İNŞA EDİLECEK”

Kılıçdaroğlu, son olarak da Balkan göçmenleri ile bir ortaya gelerek sorularını yanıtladı. İktidara gelmeleri durumunda sarsıntı riski bulunan bölgelerle nasıl çalışmalar yapılacağı biçimindeki soruya Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

*Bilim insanları çabucak hemen her gün televizyonlarda, gazetelerde bizleri ‘Önlem alın.’ diye uyarıyorlar. Lakin kâfi tedbirin alındığı kanısında değilim. Bilhassa İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya üzere pek çok yerde muhakkak tedbirler alınmakla bir arada daha sonra bunların gerisinin kesildiğini biliyoruz.

*Halkımız ellerinden gelen her türlü çabayı gösterdiler, sarsıntı sırasında yardıma koştular. Merhum Ecevit başbakanken, zelzele vergileri diye tanımladığımız bir dizi vergi uygulamaya koydu ve vatandaşlarımız seve seve bu vergileri ödediler; bir daha sarsıntı olduğunda en azından can kaybı olmasın diye.

*Aslında insanları öldüren zelzele değil, insanların içerisinde yaşadıkları binalardır. O binaların sarsıntıya sağlam olması lazım. Bu hususta atılmış bir adım yok fakat şundan emin olmanızı isterim, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler ve şu anda belediye liderlerimiz, bilhassa İstanbul ve İzmir belediye liderleri bu hususta değerli adımlar attılar, atmaya da devam ediyorlar.

*İnşallah iktidara geldiğimizde göreceksiniz Yalova da dahil olmak üzere bu zelzele bölgesi yine inşa edilecek, sarsıntıya güçlü konutlar yapılacak. Münasebetiyle zelzele olsa dahi en azından can kaybını önleyecek projeleri hayata geçirmek vaadimiz ve sözümüzdür.

*Bütün okullarda, bilhassa sarsıntı riski yüksek yerlerdeki bütün okullarda zelzele olduğunda davranışlarımız nasıl olacak? Bunların öğretilmesi lazım. Hasebiyle bütün öğrenciler de bunu öğreneceklerdir.

“KAYNAKLARIMIZI PLANLI HARCAMAK DURUMUNDAYIZ”

Yalova’daki istihdam sıkıntısıyla ilgili bir soruya ise Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

*Yalova’yı yalnızca Yalova olarak düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya kadar olan zincirin birlikte ele alınması lazım. Yatırımların bu çerçeve içerisinde kentlerin özelliklerine nazaran dağıtılması lazım. Kimi yatırımların bu bölgelerde hiç olmaması lazım.

*Onların Anadolu’ya kaydırılması lazım. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’dan Kocaeli, Yalova’ya kadar bunların tıpkı vakitte kültür kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine has bir yapısı var. İnanılmaz toprakları var. Kentin büyük kısmı ormanlardan oluşuyor. Bu çerçeveden baktığımızda yatırımların biraz Anadolu’ya kaydırılması lazım.

*Özellikle Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova ortasında gemicilik endüstrinin gelişmesi gerekiyor. Burada da kıymetli bir potansiyel var ve bu potansiyelde çalışacak çok sayıda çalışanımız var. Burada çok sayıda iş kazaları oluyor, hayatlarını kaybedenler var. İş güvenliğinin sağlanması lazım.

*Aynı vakitte bu bölgede iş kısmının de yapılması lazım. Burada, Tuzla’da, Kocaeli’nde hangi eserler üretilecek, onun da planlanması gerekiyor. İşin özü şu; her şeyi planlayarak, Türkiye’yi düşünerek ve planlayarak yapmak durumundayız. Kaynaklarımızı planlı harcamak durumundayız. Aksi halde israfa yol açarız.

Related Posts

Konya’da iki araba çarpıştı: 5 meyyit

Konya’da iki arabanın çarpışması sonucu 5 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.Kaza, Yunak-Polatlı karayolunda meydana geldi. Şemsettin Murat Kaya’nın …

Beşiktaş ile Fenerbahçe 356. randevuda

Spor Toto Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe yarın saat 20.00’de Vodafone Park’ta karşılacak. İki takım bu derbi mücadelesiyle …

Burkina Faso’da darbe: Ordu, iktidara el koydu

Burkina Faso’da ordu ülkedeki güvenlik durumunu münasebet göstererek iktidara el koydu. Burkina Faso’da başşehri Vagadugu’nun stratejik …

Rıza Bey Apartmanı davasında tutuklu sanıkların tahliye talebine ret

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği, 6.6 büyüklüğündeki depremde, Bayraklı …

Bakan Dönmez’den Karadeniz Gaz Alanı açıklaması

Ayrıntılar geliyor…

Kuzey Akım krizi büyüyor: Bir ülke daha Rusya’yı suçladı

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Polonya Radyosu’na yaptığı açıklamada, Kuzey Akım sızıntılarının nedeninin araştırmacılar tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.