Kırgızistan’da Türkçe şarkı yarışması yapıldı

Kırgızistan‘da 1996’dan bu yana faaliyet gösteren Türkiye Türkçesi Eğitim Merkezi’nde (TTÖMER) Türkçe öğrenen kursiyerler arasında şarkı yarışması yapıldı.

Büyük Konser Salonu Filarmoni’de düzenlenen Türkçe şarkı yarışmasına, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliğin bazı müşavirleri ve ataşeleri, Azerbaycan Bişkek Büyükelçisi Latif Gandilov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kırgızistan Temsilcisi Mehmet Davulcu, öğretmenler, kursiyerler, veliler ve davetliler katıldı.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Harun Karcı, açılışta yaptığı konuşmada, TTÖMER’in bu yıl Kırgızistan’da 26. yılını kutladığını hatırlatarak etkinlikte iki kardeş halkı aynı coşku ve sevinçle bir arada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Büyükelçilik Askeri Ataşesi Albay Ertan Önal, öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Ne mutlu ki, ata yurt kardeş ülkede dil öğretmenlik gibi mesleği yerine getirmek okullarımıza ve TTÖMER öğretmenlerimize nasip oldu.” dedi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Türk dünyasındaki halkların ana dilini en iyi şekilde öğrenmesi ve konuşması gerektiğine dikkati çekti.

TTÖMER Müdürü Ali Kılıç, bugüne kadar kardeş ülke Kırgızistan’da 60 bine yakın kursiyere Türkiye Türkçesini öğrettiklerini bildirdi.

Türkçe şarkı yarışmasında “Saz mı caz mı”, “Bu akşam ölürüm”, “Hekimoğlu”, “Ay yüzlüm”, “Senden daha güzel”, “Cesaretin var mı aşka”, “Vatan marşı”, “Bahar gözlüm” ve “Gel gel” şarkıları seslendirildi.

Jüri oylamasının ardından Aynazik İsakkızı, gitar çalarak seslendirdiği “Cesaretin var mı aşka” adlı şarkısıyla birinciliği, sahneye asker kıyafetiyle çıkan Adilet Şakenov “Vatan marşı”yla ikinciliği ve Erbol Bekmatov “Bahar gözlüm” adlı şarkısıyla üçüncülüğü elde etti.

Şarkı yarışmasında dereceye giren ve yarışmaya katılan kursiyerlere hediyeleri takdim edildi.

Çok sayıda davetliye yapılan çekilişle çeşitli hediyeler ve iki kişiye Türkiye uçak bileti takdim edildi.

Programda, SEYTEK Ulusal Çocuk ve Gençlik Merkezi tarafından Kırgız halk oyunları grupları sahne aldı.

Türkiye’den Türk dünyası müziği sanatçısı İrfan Gürdal ve yerel sanatçılardan Malika Dina, Turdakun Niyazaliyev şarkılar söyledi, Baktıgül Abdisalamova da Kırgız geleneksel enstrümanları çaldı.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencileri Zeybek oyunu ve Kırgız Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi Artvin yöresi oyunu sergiledi.

AA / Nazir Aliyev Tayfur – Güncel

Related Posts

‘Leyla, İç Anadolu, Lalin, Karadeniz kızı’

İki yaşında Lalin adında kızı bulunan ve dört ay önce çocuğu Leyla’yı kucağına alan oyuncu, “Leyla bayağı İç Anadolu kızı oldu. Neşet Ertaş …

Ağzından çıkanlar 150 milyon yıllık! Böyle duyurdu: ‘Tarihe ışık tutacak’

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin Utah eyaletinde yapılan çalışmalarda bulunan fosil heyecan yarattı. İlk etapta yeni bir canlı …

Yasak Elma’nın yeni dönemi ne vakit başlıyor? Yasak Elma yeni dönemde neler yaşanacak? Yasak Elma yeni dönemde hangi oyuncular olacak?

FOX’un MEDYAPIM imzalı dizisi Yasak Elma yeni döneme başlamaya hazırlanıyor. Senaryosu Melis Civelek ve Zeynep Gür tarafından kaleme alınan …

Bill Fontana’nın sesten heykel performansı Arter’de

Çatısı yandıktan sonra büyük bir onarıma giren Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin çan seslerinin susmasından etkilenen sanatçı Bill Fontana’nın …

Masterchef tekrar aşk yuvası oldu! O denli isimler ortasında aşk çıktı ki şefler ayakta alkışladı “yok artık”

MasterChef Türkiye’de kısasıya yarış devam edekren, yarışmacılar yemeklerini heyet üyelerine beğendirmek için uğraşa devam ediyor. Ortada sırada …

Kay Kasırgası Meksika’da karaya vurdu: 2 bin 595 kişi tahliye edildi

– Kay Kasırgası Meksika’da karaya vurdu: 2 bin 595 kişi tahliye edildi MEXİCO CİTY – Meksika’yı günlerdir etkisi altına alan Kay Kasırgası’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.