Lider Erdoğan’dan son dakika açıklamaları! ‘Ekonomi’ vurgusu…

Başkan Erdoğan millete sesleniş konuşmasında, 15 Temmuz’un milletimizin tarihi boyunca maruz kaldığı darbelere karşı gösterdiği bu birinci fiili ve ulu direnişin sembolü olduğunu söyleyerek “Türkiye tarihi demokrasimizin rüştünü ispat etmesi ve ulusal iradenin gücünün tereddütsüz anlaşılması bakımından 15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuz sonrası olarak iki periyot halinde incelenecektir” dedi.

Başkan Erdoğan konuşmasında “Elbette en büyük tesirini hayat pahalılığı olarak hissettiğimiz badireleri da yaşadık. Ancak hamdolsun bu problemleri aşacak güce imkana iradeye kararlılığa sahibiz. Vesayetle istikameti değiştirilemeyen, darbeyle yıkılamayan terör örgütleriyle hizaya getirilemeyen Türkiye’nin iktisatla teslim alınmasına istek göstermedik göstermeyeceğiz.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü kapsamında millete sesleniş konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Aziz milleti bugün devlet ve millet hayatımıza yönelik en alçak akınlardan biri olan 15 Temmuz darbe teşebbüsünün 6. yıldönümüdür. İstiklal ve istikbal davası için FETÖ ihanet mensubu hainlere aslanlar üzere karşı koyarken şehadete yürüyen 252 şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim hepsinin yerini cennet eylesin diyorum. Her şehidimizin öyküsünde lakin imanlı, inançlı, adanmış yüreklerin kavrayabileceği incelikte bildiriler vardır. İnşallah bu bildiriler jenerasyonlar boyunca lisanlardan lisana aktarılacak evlatlarımıza rehber olacaktır. Milletimize ve şehitlerimizin yakınlarına bir sefer daha başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

’15 TEMMUZ DARBELERE KARŞI BİRİNCİ FİİLİ VE ULU DİRENİŞİN SEMBOLÜDÜR’

Türkiye aşkına çarpan yüreklerle 15 Temmuz gecesi yaşanan tarihi kıyama katılan her bir vatandaşıma, o gece gazilikle onurlanan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Darbe teşebbüsünün başlamasıyla hiç tereddüt etmeden sokakları, caddeleri, meydanları dolduran tanklara, uçaklara, helikopterlere namlulara gövdelerini siper eden bu milletin evlatlarının asaletini anlatmaya sözler yetmez. Hiç elbet bizim için 15 Temmuz’un asıl ehemmiyeti milletimizin tarihi boyunca maruz kaldığı darbelere karşı gösterdiği bu birinci fiili ve ulu direnişin sembolü olmasıdır. Cumhuriyetimizi bir asır evvel verdiğimiz ulusal çabayla kurmuştuk. Demokrasimizi 1950’de milletin sandıktan çıkan iradesiyle hayata geçirmiştik. 2002’den itibaren de Türkiye’yi her alanda kalkınma ve yatırım atağıyla buluşturmuştuk.

‘TÜRK MİLLETİNİN ASLA ESİR OLMAYACAĞINI GÖSTERDİK’

Darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz gecesi demokrasimize cumhuriyetimize ve tüm bu kazanımlarımıza canımız kıymetine sahip çıktık. Tek yürek ve tek bilek olarak darbecilere karşı yürüttüğümüz destansı direnişle dosta ve düşmana Türkiye’nin asla esir edilemeyeceğini, Türk milletine asla diz çöktürülemeyeceğini gösterdik. Darbenin başlamasıyla birlikte darbeci hainleri ve omları üreten yapıyı kökünden kurtarmak için ülkemizin tüm idari ve tüzel gücünü harekete geçirdik. Türkiye’nin bu türlü bir tehdide maruz kalmaması için tüm önlemleri aldık, almaya devam ediyoruz. Şehitlerimiz kanını yerde koymadık. Gazilerimizin karşısına boynumuz eğik çıkmadık. Milletimizin fedakarlığının boşa gitmesine seyirci kalmadık. Hainleri üzerimize salanların hevesini kursaklarına bırakırken, dostlarımızın yüreğini ferahlattık, umutlarını güçlendirdik. Türkiye’nin bir daha misal tehditlerle karşılaşmaması için her alanda önlemlerimiz aldık. 15 Temmuz tarihini demokrasi ve ulusal birlik günü ilan ederek bu direniş destanının tarihe altın harflerle kazınmasını sağladık.

‘ARTIK TÜRKİYE İÇİN 15 TEMMUZ ÖNCESİ VE SONRASI İKİ DÖNEMDİR’

Bu tıp hadiseler milletlerin tarihinde yeni bir atılımın yeni bir yükselişin, yeni bir devrin işaretleri olarak yerini alır. Hamdolsun biz de 15 Temmuz’u bu türlü bir nirengi noktasına dönüştürmeyi başardık. Artık Türkiye tarihi demokrasimizin rüştünü ispat etmesi ve ulusal iradenin gücünün tereddütsüz anlaşılması bakımından 15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuz sonrası olarak iki periyot halinde incelenecektir. Darbe teşebbüsü sırasında maşalarıyla uğraştığımız gayretin asıl büyük cephelerini sonrasındaki meydan okumalarımızla açtık. Yalnızca FETÖ’cü hainleri değil öbür terör örgütlerinin mensupları üzere onları da üzerimize salanlara yanıtı geri çekilerek değil ileriyle atılarak verdik.

‘DARBELERE VE VESAYETE YER HAZIRLAYAN ZAAFLARDAN KURTULDUK’

Sınırlarımıza yığılan terör örgütlerini DEAŞ’ından PKK/YPG’sine kadar darmadağın ederek, tehditleri kaynağında kurutma stratejisine geçtik. Yaptığımız harekatlarla terör örgütlerinin hücumlarını kendi topraklarımıza karşılamak yerine hudutlarımızın ötesine çektiğimiz bir çizginin gerisine hapsettik. Siyasi ve diplomatik alanda yürüttüğümüz çalışmalar, yaptığımız mutabakatlar ve kabul ettiğimiz duruşlarla yeni stratejimizin meşruiyetini güçlendirdik. İdare sistemimizi değiştirerek, darbelere vesayete yer hazırlayan zaaflarımızdan kurtulduk. İktisadımızı çökertmeye çalışan tuzakları birer birer bertaraf ederek gayelerimizden uzaklaştırılmamıza müsaade vermedik. Global ve bölgesel krizleri ülkemiz ismine fırsata çevirmek için var gücümüzle çalıştık, çalışıyoruz.

‘TÜRKİYE’NİN İKTİSATLA TESLİM ALINMASINA İSTEK GÖSTERMEDİK’

Elbette en büyük tesirini hayat pahalılığı olarak hissettiğimiz ezaları da yaşadık. Ancak hamdolsun bu ıstırapları aşacak güce imkana iradeye kararlılığa sahibiz. Vesayetle istikameti değiştirilemeyen, darbeyle yıkılamayan terör örgütleriyle hizaya getirilemeyen Türkiye’nin iktisatla teslim alınmasına istek göstermedik göstermeyeceğiz. Salgın ve savaş kaidelerinin tetiklediği güç fiyatları başta olma üzere global emtia fiyatlarındaki fahiş artışın hızlandırdığı enflasyon yalnızca bizim değil tüm dünyanın meselesidir. İnşallah uzunca bir müddettir daima yaptığımız üzere bu türbülanstan da çıkan birinci ülkelerin başında geleceğiz. Böylelikle 15 Temmuz’un devamı olarak gördüğümüz bir badireyi daha geride bırakarak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda gayrete devam edeceğiz. Fakat bu halde kendimizi şehitlerimizin emanetine hakkıyla sahip çıkmış, gazilerimize layık olmuş milletimize karşı sorumluluklarını yerine getirmiş hissedebiliriz. Tarihimizin en ulu zaferlerinden biri olan 15 Temmuz’u ulusal hafızamıza güçlü bir biçimde kazımak için düzenlenen etkinliklere bu yıl yaklaşık 9 bin proje başvurusu yapılması demokrasi nöbetlerinin sürdüğüne işaret etmektedir.

Related Posts

Bakan Dönmez’den Karadeniz Gaz Alanı açıklaması

Ayrıntılar geliyor…

Kuzey Akım krizi büyüyor: Bir ülke daha Rusya’yı suçladı

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Polonya Radyosu’na yaptığı açıklamada, Kuzey Akım sızıntılarının nedeninin araştırmacılar tarafından …

Berber ve kuaförlerle ilgili karar ertelendi

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Ocak 2023’te başlayacak. Ticaret Bakanlığından yapılan …

Stefan Kuntz’dan tenkitlere karşılık

Türkiye A Ulusal Erkek Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, hakkında yapılan tenkitlere yayınladığı bir iletiyle karşılık verdi. UEFA …

Bakan Kurum’dan ‘iklim değişikliği’ açıklaması: ‘Şehirlerimizin alt yapısını uyumlu haline getirmeliyiz’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İklim Değişikliği ve Ahenk Uyum Heyeti Toplantısı’nda iklim değişikliğiyle ilgili …

İsmail Yüksek’in golü olmasa Uluslar Ligi, A Ulusal Ekip için kabusa dönecekti!

İlk 4 maçta gol yemeyen 12 puanla başkan olan A Ulusal Ekibimiz, Lüksemburg maçında tanınmaz haldeydi ve alandan 87. dakikada İsmail Yüksek’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.