Polis ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne saldırdı, çok sayıda kişi gözaltında

ANKARA – Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) LGBTİQAA+ Dayanışması, iki yıl ortadan sonra Onur Yürüyüşü organize etti. #HATIRLA sloganı ile yapılmak istenen yürüyüşün düzenleneceği gün sabah saatlerinden itibaren yerleşke içerisinde çok sayıda polis konuşlandı.

ODTÜ Rektörlüğü’nün, “yapılmasına müsaade edilmeyeceğini” duyurduğu Onur Yürüyüşü nedeniyle yerleşkeye giriş yapmak isteyen çok sayıda ODTÜ mezununa müsaade verilmedi.

ODTÜ öğrencilerinin düzenlemek istediği Onur Yürüyüşü’ne saldıran polis yerleşkenin farklı noktalarında öğrencilere müdahale etti. Plastik mermilerle saldıran polis öğrencileri darp etti. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.


KAMPÜSÜN FARKLI NOKTALARINDA AÇIKLAMA

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’ndan aktivistler, yerleşkenin farklı yerlerinde basın açıklaması okumaya başladı ve “kayyım rektörün tüm faşist, ötekileştiren ve fobik dayatmalarına karşı hatırlayın, alışın, gitmiyoruz demek için buradayız” dedi. ODTÜ idaresine reaksiyon gösterilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

SALDIRI TÜM LUBUNYALARA YAPILDI: “Biz lubunyalar, 20 Mayıs’ta Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne saldıran gücü tanıyoruz, bu hücum tüm lubunyalara yapılmış bir ataktır. Bu güç, birebir vakitte kampüslerimizde bizleri kısıtlayan, amaç gösteren, şiddet uygulayan gücün ta kendisidir. Hayat alanlarımız olan yurtlar dahil olmak üzere yerleşkenin her alanında karşılaştığımız fobi, ötekileştirme ve baskılamanın asıl sorumlusunun fobik kayyım rektör Verşan Kök olduğunun hepimiz farkındayız ve tüm bunlara rağmen “Hatırla!” diyoruz.

HATIRLA DEMEYE DEVAM EDİYORUZ: Kayyım baskısına rağmen yerleşkelerde çaba veren lubunyaları “Hatırla!”, LGBTİ+fobiyi “Hatırla!”; barınma, çalışma ve yaşama hakkı gözetilmeyen lubunyaları “Hatırla!”; trans cinayetlerini “Hatırla!”, trans intiharlarını “Hatırla!”; Hande Kader’i, Eylül Cansın’ı, Hande Buse Şeker’i, Ahmet Yıldız’ı, Okyanus Efe’yi, Tepe Soylu’yu, Didem Akay’ı “Hatırla!” demeye her anımızda olduğu üzere bugün, burada da devam ediyoruz.

ALIŞIN HER YERDEYİZ: Hayatlarımızın, varlığımızın ve özgürlüğümüzün bu fobik, ötekileştiren ve gaye gösteren baskılarla kısıtlanmaya çalışılmasına rağmen biz “Her yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü”, “Alışın, her yerdeyiz, varız ve gitmiyoruz” diyerek direnmeye, boyun eğmemeye ve bu sözlerimizi her seferinde “Hatırlatmaya” devam ediyor; fobik kayyıma, baskıcı iktidara, faşist sisteme karşı “Hatırla!” diyoruz.”

ODTÜ HOCALARINDAN POLİSE: BURASI BİZİM EVİMİZ

Polislerin öğrencilere yönelik müdahalesi yerleşkenin farklı noktalarında devam etti. Gözaltına alınan öğrencilerin hür bırakılması için öğretim üyeleri devreye girdi, lakin uğraşları sonuç vermedi.

Çok sayıda öğrenciyi gözaltına alan polis yerleşkede dolaşan bireylere, “Bu saatte yerleşkede ne işiniz var” diye sorarken öğretim üyeleri “burası bizim evimiz” diye karşılık verdi.

Polis, yerleşke binalarındaki öğrencilere de müdahale ederken öğrencilerin binalardan çıkamadığı ve bekleyişin devam ettiği öğrenildi. (DUVAR)

Related Posts

Gazetecilerin gözü Meclis’te: “Sansür yasası” mı, “dezenformasyonla mücadele” mi

TBMM Genel Kurulunun 27. Dönem 6. Yasama Yılı’ndaki ilk işi, “dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı …

Endonezya’daki stadyum felaketi sonrası FIFA merkezinde bayraklar yarıya indirildi

Endonezya’da cumartesi akşamı meydana gelen stadyum faciasında, 125 kişi hayatını kaybetti, 21’i ağır 304 kişi yaralandı. Olay dünya gündeminde …

Kısır geçen derbinin en çok konuşulan ismi Tayyip Talha oldu!

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş , Fenerbahçe ile golsüz berabere kaldı. Yaz transfer döneminde Adana Demirspor’dan renklere bağlanan Tayyip …

Giresunspor Teknik Yöneticisi Hakan Keleş: Alanya maçı güç olacak

Spor Toto Muhteşem Lig’in 8. haftasında 2 Ekim Pazar günü deplasmanda Corendon Alanyaspor ile karşılaşacak Bitexen Giresunspor’un teknik …

Konya’da iki araba çarpıştı: 5 meyyit

Konya’da iki arabanın çarpışması sonucu 5 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.Kaza, Yunak-Polatlı karayolunda meydana geldi. Şemsettin Murat Kaya’nın …

Beşiktaş ile Fenerbahçe 356. randevuda

Spor Toto Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe yarın saat 20.00’de Vodafone Park’ta karşılacak. İki takım bu derbi mücadelesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.