Rusya Ukrayna’da ele geçirdiği bölgelere vatandaşlık vermeyi planlıyor

24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı taarruzları Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyı kentlerde ağırlaştıran ve Donbass’ta askeri varlık göstermeye devam eden Rusya, ele geçirdiği bölgelerde yaşayan nüfusa vatandaşlık verilmesinin önünü açtı.

Moskova, Ukrayna’nın doğusunda ele geçirdiği kentlerde yeni idareler ataması ve Rus rublesini uygulamaya geçirmesinin akabinde bu kere ülkenin güneyindeki Zaporijya ve Herson’daki nüfusa vatandaşlık verilmesini kolaylaştırma kararı aldı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Zaporizya ve Herson bölgesi sakinlerine Rus vatandaşlığı verilmesini kolaylaştıran kararnameyi dün imzaladı. Kelam konusu karar, Donbass’a bağlı Donetsk ve Lugansk idarelerinde yaşayan nüfusa 2019’dan itibaren vatandaşlık verilmesinin önünü açan düzenlemeye dahil edildi.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a nazaran, imzalanan kararname sonucu bölgedeki Ukraynalılar Rusya vatandaşlığı için gerekli olan “beş yıl ülkede yaşamak, gelir kaynağı beyan etmek, Rusça lisan imtihanını geçmek” üzere koşullardan muaf tutulacak ve müracaatlar üç ay içerisinde sonuçlandırılacak.

Herson bölgesi büsbütün Rus birliklerinin denetimi altındayken, Zaporijya’nın güneydoğu bölgesi kısmen Moskova tarafından denetim ediliyor. Her iki bölgede de Ukrayna grivnasına ek olarak Rus rublesinin de para ünitesinin kullanılması kararı uygulanıyor.

‘RUS PASAPORTLARI BASILACAK’

Rusya’nın Herson idaresine atadığı Kirill Stremousov ise RIA Novosti haber ajansına verdiği demeçte, Rus pasaportları basmak için merkezler açıldığı ve vatandaşlık müracaatlarının kabul edilmeye başlanacağını belirtti. Stremousov, “Bu sistem, Rusya’nın sırf uzun bir müddet için değil, sonsuza dek burada olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

UKRAYNA’DAN ‘YASA DIŞI’ YANSISI

The Guardian’ın haberine nazaran, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Putin’in imzaladığı vatandaşlık kararnamesine “yasa dışı” yansısı verdi. Açıklamada, “Pasaportların yasa dışı olarak verilmesi, Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yanı sıra milletlerarası hukuk prensiplerinin açık bir ihlalidir” denildi. Rusya’nın ülkenin doğusunda ele geçirdiği bölgelerde siyasi ve ekonomik bir entegrasyon planı yürüttüğüne dikkat çeken bakanlık, kararnameyi tanımadıklarını vurguladı.

KIRIM: AZAK DENİZİ RUSYA’DA KALACAK

Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’dan ise “Azak Denizi sonsuza kadar Rusya’da kalacak” açıklaması geldi. Rusya yanlısı idarenin başbakan yardımcısı Georgy Muradov, RIA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, “Zaporijya ve Herson’da limananlar bir daha asla Ukrayna’nın olmayacak, Azak Denizi daha evvel olduğu üzere Rusya’nın tekrar bir iç denizi haline gelecek” sözlerini kullandı. Vladimir Putin’e yakın üst seviye güvenlik yetkilisi Dmitry Medvedev de “Rusya’nın ‘Kırım’ı Rus toprağı olarak tanımayan hiçbir muahedeyi kabul etmeyeceğini’ söylemişti.

ZELENSKİY, 1938 ALMANYASI’NI HATIRLATMIŞTI

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ise Rusya’ya “toprak verilmeyeceği”ni sık sık lisana getiriyor. Zelenskiy, Davos doruğunda “Ukrayna’nın Rusya ile barış muahedesine varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeyi kabul etmesi gerektiğini” ima eden eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’e reaksiyon göstermişti.

Kissinger’in görüşlerini 1938’de Nazi Almanyasının yatıştırılmasına benzeten Zelenskiy, 1938’de İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya tarafından imzalanan, Nazi Almanyasının Çekoslovakya’nın batısındaki toprakları ilhak etmesinin yolunu açan Münih Anlaşması’na atıfta bulunmuştu. Ukrayna başkanı, “Kissinger’ın takvimi 2022 değil, 1938 üzere görünüyor ve Davos’ta değil, o vaktin Münih’inde bir dinleyici kitlesiyle konuştuğunu sanıyordu. Rus devleti ne yaparsa yapsın, her vakit ’çıkarlarını dikkate alalım’ diyen birileri var. Ukrayna topraklarından vazgeçmeyecek” demişti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Lübnan: Suriye açıklarında batan göçmen teknesinde meyyit sayısı 61’e çıktı

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi. Lübnan …

Aliyev’den Sıhhat Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı …

Rusya-Ukrayna savaşında büyük dönemeç: Esir takası gerçekleşti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir biçimde …

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler 77. Genel Heyeti’ne katılmak için ABD’nin New York kentine geldi. Çavuşoğlu, Türkevi’nde …

İngiltere Genelkurmay Lideri: Putin tüm stratejik askeri maksatlarında başarısız oldu

İngiltere Genelkurmay Lideri Amiral Tony Radakin BBC’ye yaptığı açıklamada, Rus savunması artık Ukrayna’nın karşı ataklarına dayanamayacağı için …

Derbi bileti ne kadar? Beşiktaş-Fenerbahçe maç bileti ne zaman, saat kaçta çıkacak? Derbi bilet devri nasıl yapılır?

Süper Lig’in iki büyük çınarı Beşiktaş ve Fenerbahçe Vodafone Park’ta karşı karşıya geliyor. Beşiktaş’ın ev sahibi olacağı derbiye taraftarın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.