Soğan suyunun yararları nelerdir? Soğan kaynatıp suyunu içmek neye yeterli gelir?

Doğal besinlerin yanlışsız biçimde tüketilmesi, insan vücuduna önemli formda yararlar sağlar. Bilhassa tıp tarihi boyunca ilaç olarak kullanıldığına rastladığımız soğan ve soğan suyu, mikrop kırıcı özelliği sayesinde bedendeki tüm iltihabın atılmasına yardımcı olur. Soğan, Türk halkının yemeklerde, salatalarda en çok kullandığı besin olduğundan Türk mutfak kültüründe temel besin kaynağı olarak görülür. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetiştirildiğinden epey erişilebilir bir besindir. 

Soğanın en bilinen özelliği güçlü bir iltihap sökücü olmasıdır. Ziyanlı beslenmeden kaynaklı iç organlarda biriken iltihap-toksin, diş eti iltihaplanmaları üzere rahatsızlıklara âlâ geldiği bilir. İşte soğanın insan sıhhati için bilinen en kıymetli yararları:

  • Diş ve diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmaların kurumasına yardımcı olur. İltihaptan kaynaklı orta ara nükseden diş ağrısının kısa müddette dinmesine yardımcı olur.

  • Güçlü bir ağrı kesici olan soğan suyu, bilhassa regl periyotlarında ağrı kesici içmesi sakıncalı olan bayanların soğan suyu tüketmeleri önerilir. Soğan suyunun şiddetli regl sancılarını kısa müddette dindirdiği görülür. 

  • Vücuttaki tüm iltihabın sökülmesine yardımcı sivilce ve siyah nokta oluşumuna mani olur. Doğal bir kür olan soğan suyu, cildin nem istikrarını sağlayarak cilde doğal parlaklık ve hoşluk kazandırır. 

  • Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan soğan suyu, kalp ve damar sıhhatini korumaktadır. 

  • Soğan suyu birebir vakitte yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. 

  • Kalıcı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlayan soğan suyu, kilo kaybının yanında iç organlarda meydana gelen toksinlerin en doğal formda temizlenmesini sağlar. 

  • Soğan suyu, idrar yolu enfeksiyonuna karşı da en güçlü tahlillerinden biridir. Nizamlı olarak soğan suyu tüketmek idrar yollarının temizlenmesine de yardımcı olur. 

Zayıflamaya, bedendeki iltihabın temizlenmesi ve birçok sıhhat problemine şifa olan soğan suyu kürü hayli kolay hazırlanmaktadır. Soğan suyu kürünü hazırlamak için gerekli materyaller sırf yarım litre su ve 1 adet orta uzunluk soğandır.

Yarım litre su tencereye konur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine kabukları soyulmuş, yıkanmış ve 4 modüle bölünmüş soğan eklenir. Bu biçimde 10 dakika kadar kaynatılır 10 dakika sonra soğan alınır ve soğan suyunun soğuması beklenir. İçilecek kadar ılıdıktan sonra soğan suyu içilebilir. 

15 gün boyunca günde 1-1,5 bardak kadar suyu içmek, metabolizmanın daha süratli çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte iç organların temizlenmesine ve daha düzgün çalışmasını sağlar. 15 günlük soğan suyu detoksu, kanser hücreleriyle savaşarak bedeni iltihap, enfeksiyon ve iltihaptan arındırır. 15 gün sonunda orta verilerek devam edilebilir. senede 3-4 defa 15 günlük soğan suyu detoksu yapmak bedeni birçok hastalıktan koruyarak beden direncini arttırır. 

Related Posts

Dışardan görünmeyen bir sevinç yaşadım

İlk yapıtını yayınladığı anı Çelik, “Dışarıdan görünmeyen bir sevinç yaşamıştım sanırım. Bir yandan da kendimi insanlara büsbütün açık hissettim …

Doktorlardan Sıhhat Bakanlığı’nın yayımladığı ek ödeme yönetmeliğine reaksiyon: ‘Beyaz reform’ değil ayrımcılık

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı ek ödeme yönetmeliği, sıhhat meslek örgütlerinin ve tabiplerin reaksiyonunu çekti. Resmi Gazete’de yayımlanan …

Sıcaklarda sağlıklı beslenme teklifleri

Hava sıcaklığında yaşanan dalgalanmalar sıhhat meselelerini da beraberinde getirebiliyor. Yaz aylarında sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak …

Maymun çiçeği belirtileri neler? Maymun çiçeği hastalığı Türkiye’de kaç şahısta görüldü?

Temas ve büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile teneffüs yoluyla bulaşan maymun çiçeği hastalığı belirtileri ortasında baş ağrısı …

Hadiseler arttı… Yeni hatırlatma dozu geldi

Corona virüs aşısı yaptırmak isteyenler için yeni hatırlatma dozu randevuları açıldı. Son yaptırdığı aşının üzerinden 6 ay geçenler için randevu …

Bakan Koca’dan malpraktis davaları açıklaması: Sorun çözüldü

Hatalı tıbbi uygulama (malpraktis) hasebiyle sıhhat çalışanlarına açılan davalarda kasıt olmadıkça tazminatı devletin üstlenmesine ait metot ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.