Tunç Soyer’e suikast planı: İddianamede çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı

İzmir’de 29 kişilik organize hata örgütüne yönelik operasyon kapsamında Tunç Soyer’e suikast planlandığı ortaya çıktı. Zanlılar İ.K. ve M.Ö’nün, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in silahlı atakla öldürülmesi hakkında yaptığı konuşma iddianameye yansıdı.

İzmir’de, kabahat örgütü başkanı olduğu tez edilen Taşkın Yorulmaz ve örgüt üyesi olduğu belirtilen 28 kişi hakkında hazırlanan iddianamede çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.

Olay şöyle oluştu: 11 kişi, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, kelam konusu örgütün kendilerini tehdit ettiği ve zorla borç tahsilatı yaptığı savıyla şikayette bulundu.

İzmir Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Gayret Şubesi grupları harekete geçerek, Taşkın Yorulmaz ve beraberindeki 29 kişiyi takibe aldı.

Polis, 9 Temmuz 2021 günü başlattığı operasyonda evrakta ismi geçen 27 kişiyi gözaltına alarak tutukladı.

13 Haziran 2022 tarihinde İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, suçlamaları reddeden zanlıların tamamı tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

TUNÇ SOYER’İ ÖLDÜRMNE PLANI

İddianamede, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e suikast planlandığı ortaya konuldu. Örgüt üyelerinin teknik takibinde, şüpheliler Ö.M. ile İ.K’nin Tunç Soyer’in silahla vurularak öldürülmesi hakkında yaptıkları para pazarlığı telefon görüşmesine yansıdı. Zanlılar ortasındaki konuşmada, Ö.M’nin sav edilen örgüte katılmak istediği, İ.K’nın da “Tunç Soyer’in kalemi kırıldı. Vurabileceksen” dediği saptandı.

Tapede, suikast teklifini kabul eden Ö.M’nin de cinayet karşılığında 2 milyon lira istediği yer aldı.

SOYER’E SUİKAST KONUŞMASI İDDİANAMEYE GİRDİ

Tüyler ürperten suikast konuşması iddianameye şöyle yansıdı:

Ö.M: Ağabey, beni de yanınıza alır mısınız?

İ.K: Bilmiyorum, bakarız duruma nazaran ilerleyen tarihlerde.

Ö.M: Hani, aklında olsun ağabey. Gelirim yani hiç.

İ.K: Tamam.

Ö.M: Hiç sessizim, konuşmam kimseyle fazla, ‘Şunu yap’ yaparım, ‘Bunu yap’ yaparım.

İ.K: Adam, adam vurabilir misin adam?

Ö.M: Vallahi vururuz da parasına nazaran ağabey, bakarız, hoş parası olması lazım, yanlış manaya.

İ.K: Tunç Soyer… Tunç Soyer’in kalemi kırıldı. Vurabileceksen.

Ö.M: Tamam, tamam, kırıldıysa ağabey. Yanlış manaya, bana 2 milyon para versinler, bitireyim.

İ.K: 2 milyon değil, 1 milyon, 1 milyon.

Ö.M: Nakit çabucak verecekler mi?

İ.K: O denli diyorlar, bir bakalım diyorum vakit kazansın.

Ö.M: Tamam, tamam, tamam. Ayarla ağabey nakit. Nakit 1 milyonu benim elime versinler, bir tane de emanet, çözerim ben kendime.

İ.K: Tamam.

Ö.M: Patlatırım parayı aldıktan sonra hani inançlı bir yere bırakırım, anladın mı? Sonuçta gideceğiz, ceza yatacağız ve televizyonlara da çıkacağız yani, işte bu, bu şahıs.

İ.K: Fenomen oldun.

Ö.M: He, motamot. Fenomen, fenomen olacağız, onu da siz yürüteceksiniz ağabeyimiz olarak. Ben yatarım yani işte 8 sene, 6 sene ya da firar gezerim, sorun değil ya, atarız kendimizi.

ZANLILAR ÖZGÜR BIRAKILDI

İzmir Polisi, suikastın gerçekleşme ihtimalini kıymetlendirerek iki zanlıyı yakalayarak savcılığa sevk etti.

“Kamu görevlisine yönelik taammüden öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla gözaltına alınan iki şahıs hakkında, Soyer’e yönelik suikast gerçekleştirileceğine ait kanıt bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Şüpheliler hür bırakıldı.

Related Posts

İsmail Yüksek’in golü olmasa Uluslar Ligi, A Ulusal Ekip için kabusa dönecekti!

İlk 4 maçta gol yemeyen 12 puanla başkan olan A Ulusal Ekibimiz, Lüksemburg maçında tanınmaz haldeydi ve alandan 87. dakikada İsmail Yüksek’in …

Mehmet Ali Çelebi, neden Cumhur ittifakını tercih ettiğini açıkladı

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, “Şu anda Cumhur İttifakı net ve dengeli gözüküyor. 6+2 masanın orada …

Son Dakika: Arnavutköy’de fabrikada yangın, emekçiler mahsur kaldı

Arnavutköy’de bulunan 5 katlı bir ayakkabı fabrikasında yangın çıktı. Bodrum katta başlayan yangın nedeniyle emekçiler çatıda mahsur kaldı …

Lübnan: Suriye açıklarında batan göçmen teknesinde meyyit sayısı 61’e çıktı

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi. Lübnan …

Aliyev’den Sıhhat Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı …

Rusya-Ukrayna savaşında büyük dönemeç: Esir takası gerçekleşti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir biçimde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.