Türklerin Bolca Aldığı Altcoin İçin Yarın Kritik: Coinler Satılabilir!

Türkiye’de de rağbet gören popüler bir altcoin olan Optimism (OP), büyük bir kilit açma etkinliğine hazırlanıyor. Milyonlarca dolarlık OP’nin piyasaya girmesi, bazı yatırımcıları endişelendirmekte. Peki, yarınki bu kilit açma sürecinde neler olacak? İşte bilmeniz gerekenler…

386 milyondan fazla altcoin, yarın piyasaya girecek

Mevcut fiyatlarla 587 milyon dolar değerinde olan 386 milyondan fazla Optimism (OP) tokenının kilidi yarın açılıyor. Ekosisteme ilk katkıda bulunanlar ve yatırımcılar için ilk hak ediş dönemi sona erdiğinden bunların 31 Mayıs’ta kilidinin açılması planlanmakta.  Bu da aşağı yönlü fiyat baskısı endişelerine yol açıyor. 31 Mayıs’taki OP kilidinin açılması, bu yılın planlanan en büyük kilit açma etkinliklerinden biri. Mevcut toplam dolaşımdaki arz 335 milyon OP token’dan oluşurken, kilit açma işlemi dolaşımdaki arzın %100’den fazla artmasına yol açabilir.

https://twitter.com/tokenterminal/status/1663298346318979076

Token kilidini açma araştırma firması Unlock Calendar’ın analizine göre, Optimism kilidinin açılmasının, büyük ölçüde erken aşama yatırımcıların büyük getiriler elde etmesi nedeniyle yerel OP tokenı için önemli bir satış baskısı yaratma ihtimali var. Optimism’in en büyük tohum yatırımcıları arasında kripto girişim sermayesi firmaları Paradigm, Andreessen Horowitz (a16z) ve IDEO CoLab Ventures yer alıyor. CryptoRank’in verilerine göre, tohum turuna katılan yatırım firmaları, OP’den yüklü bir kâr elde etti. Paradigm ve IDEO, şu anda ilk yatırımlarından bu yana yüzde 10.000’den fazla artış elde etti. Bununla birlikte, ortalama olarak, risk sermayesi firmaları için ortalama alım fiyatının yaklaşık 0,24 dolar olduğu görülmekte. Bu da şu anda firmaların toplamda yüzde 529’luk bir kazanç sağladığı anlamına geliyor.

OP fiyatı, son aylarda pek de iyi hareket etmiyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi token kilitlerinin açılması piyasa için oldukça önemli. Bu süreç, erken aşama yatırımcılara ve geliştirmeye katkıda bulunan başlıca kişilere tahsis edilen tokenların belirli bir süre dondurulduktan sonra “serbest bırakıldığı” planlanmış etkinliklerdir. Kripto projeleri, likiditenin düşük olduğu dönemlerde fiyat üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek büyük varlık satışlarından kaçınmak için genellikle tokenlerin “kilitlenmesini” sağlar. Optimism, Ethereum ağındaki işlemleri ve faaliyetleri daha hızlı, ucuz ve verimli hale getirmeyi amaçlar.  Bir layer-2 ölçeklendirme çözümü olarak bilinmekte. OP tokenı, Optimism ağının yönetim tokenıdır.

Geçen yıl 1 Haziran’da Optimism ilk airdrop’unu gerçekleştirdi. Böylece ağın ilk kullanıcılarıyla ilişkili yaklaşık 250.000 adrese OP tokenları dağıttı. 9 Şubat 2023’te ikinci büyük airdrop gerçekleşti ve 307.000 benzersiz adrese 11 milyondan fazla OP token dağıtıldı. Airdrop’lar kısa süreli alım satım faaliyetlerine neden oldu. Ancak  OP token’ın fiyatı son birkaç aydır genel bir düşüş eğiliminde. Kilit açma etkinliği öncesinde de kısa vadede önemli bir darbe aldı. Coin, şu anda son 24 saatte yüzde 8.5 düşüşle tanesi 1.51 dolardan işlem görüyor. OP, tüm zamanların en yüksek seviyesine 24 Şubat 2023’te, 3.54 dolar ile ulaşmıştı. O zamandan bu yana yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir