Uzmanından gençlere toplumsal medya uyarısı: Depresyona neden olabiliyor

15- 22 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında Yaşar Üniversitesi’nde Gençlik ve Toplumsal Medya- Ne Kadar Gerçek Ne Kadar Sanal isimli bir söyleşi gerçekleştirildi.

Sıhhat Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Heyeti Başkanlığı iş birliğiyle, toplumsal medya kullanımı farkındalığı oluşturmak gayesiyle düzenlenen aktiflikte, üniversite gençleriyle We Are Social ve Hootsuite iştirakinde yayınlanan Dijital 2022 Global Genel Bakış Raporu’nda yer alan datalar paylaşıldı.

Raporda global internet kullanıcılarının 2022’nin başında 4.95 milyara yükseldiği, internetin nüfuz ettiği oranın toplam dünya nüfusunun yüzde 62.5’ini oluşturduğu, Ocak 2022’de alınan bilgilere nazaran dünya çapında 4,62 milyar yani dünyanın toplam nüfusunun yüzde 58,4’üne eşit sayıda toplumsal medya kullanıcısının yer aldığı tabir edildi.

Global toplumsal medya kullanıcı sayısının ise, 2021’de 424 milyon yeni kullanıcının toplumsal medyaya adım atmasıyla son 1 yılda yüzde 10’dan fazla arttığı belirtildi.

“Sosyal medya kullanımının hem faydası hem de ziyanı bulunuyor”

İHA’nın haberine nazaran; mevzuyla ilgili açıklama yapan Yaşar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Kısmı Tabip Öğretim Üyesi Berrin Özyurt şu tabirleri kullandı:

“Gençler toplumsal medyayı iletileşmek, gezinmek, oyun oynamak, bilgi edinmek, anında sohbet etmek, fotoğraf, müzik yahut metin evrakları bulmak, indirmek yahut değiş tokuş etmek için kullanıyor.


Toplumsal medya kullanımı, gençlerin toplumsallaşma süreci içinde kendini tanıması, kendi gerçek ve yanlışlarını, kurallarını, bedellerini ve normlarını sınaması için öteki toplumsal etkileşimlere ek olarak kullandığı bir araç. Ancak toplumsal medya kullanımının hem faydası hem de ziyanı bulunuyor.

Uygun yanlarından birkaç örnek vermek gerekirse; toplumsal medya toplumsal tertiplere katılma fırsatı sağlıyor. Farklı altyapılardan gelen şahıslarla çevrim içi münasebetler kurarak ilgilerini paylaşmayı ve ferdî kimlik ve toplumsal maharetler oluşturmaya yarıyor. Öğrencilere, sınıf dışında da ödevler ve projeler için irtibat kurma bahtı tanıyor.

“Depresyonun nedeni, kişinin kendisini toplumsal medyada arkadaşları ile karşılaştırmasıdır”

Toplumsal medya platformlarında çok uzun mühlet vakit geçiren ergenlerde görülen depresyona, ‘Facebook Depresyonu’ isim veriliyor. Almanya’da yapılan çalışmalarda, Facebook kullanıcılarının üçte birinin siteyi ziyaret ettikten sonra kendilerini daha makûs hissettikleri sonucuna ulaşılmış. En yaygın toplumsal medya kaynaklı depresyonun nedeni, kişinin kendisini toplumsal medyada arkadaşları ile karşılaştırmasıdır.


“İkinci en değerli neden ise dikkat çekememektir”

Tatile gidenlerin ya da bağlantı biçimi değişenlerin fotoğraflarını gördüklerinde kıskanıyor ve kendilerini makûs hissediyorlar. İkinci en değerli neden ise dikkat çekememektir.

Gençler arkadaşlarından daha az yorum ve beğeni aldıklarında, genel geri bildirimleri kâfi görmediklerinde depresyon durumu ortaya çıkabilir. Bunun yanında toplumsal medya bağımlılığı gençlerde anksiyete, depresyon, yalnızlık hissi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, uyku sorunları, ikili bağlantılarda problemler, notların düşmesi ve derslere odaklanamama, obsesif kompulsif bozukluğa neden olabiliyor.

“Siber zorbalık, günlük omurdaki zorbalıktan fazla depresyona ve tasaya sebep olmaktadır”

Siber zorbalık da ergenlerde, depresyon, anksiyete, ağır bir yalnızlık ve intihar üzere önemli psikososyal sonuçlara neden oluyor.

Cinsel içerikli bildiriler, fotoğraflar ya da imajları cep telefonu, bilgisayar yahut öteki dijital araçlar yoluyla göndermek, almak ya da aktarma kelam konusu olabilir. Bireyler, şiddete yahut öteki sapkın davranışlara maruz bırakan birtakım internet sitelerine tesadüfen de olsa girebilir yahut merak ve keşif hissini doyurmak için bu stil siteleri arayıp bulabilir.


Gençler sohbet ortamlarında suiistimal edici şahıslar yahut kümeler ile denetimi dışında karşılaşabilirler ve taciz edilebilirler. Gençler kendileri ile ilgili bilgileri gönderme konusunda pek temkinli davranmayabiliyor.

Fotoğraf göndermek yahut özel bir bilgiyi kamuya açık profillerinde paylaşmak üzere şahsî bilgilerinin güvenliğini sağlayamadıkları davranışlarda bulunabiliyorlar. Siber zorbalık, günlük omurdaki zorbalıktan daha fazla depresyona ve tasaya sebep olmaktadır.

“Flört şiddeti olarak tabir edilen bu durum değerli bir sorun halini almaktadır”

r.

“Paylaşılan her şeye inanmayın”

Toplumsal medyada paylaşılan her şeye inanmayın. Beşerler toplumsal medya hesaplarından çoğunlukla en güzel anlarını paylaşıyor. Yani gerçeğin bir kısmını, tamamını değil. Görünenin gerisinde ne olduğunu bilemiyoruz. Diğerlerinin hayatlarına daima dahil olmak kişiselliğe ziyan veriyor.

“Sosyal medyaya çok takılmak, aslında hayatımızın pek de yolunda gitmediğine işaret ediyor”

Mahremiyet hissinizin zedelenmesine müsaade vermeyin. Kendinizi geliştirmenin öbür yollarını arayın. İnsanların birçoğu toplumsal medyayı araştırma kaynaklı kullansa da pek çok bilgi yüzeysel ve genel geçer bilgilerden oluşabiliyor. Hayatınızdaki boşlukları sorgulayın. Toplumsal medyaya çok takılmak, aslında hayatımızın pek de yolunda gitmediğine işaret ediyor. İşiniz mi berbat gidiyor, yoksa ilginiz mi? Kaçtığınız şeyleri tahminen de çözme vakti gelmiştir. Bugün arkadaşlıklar bile neredeyse toplumsal ağlar üzerinden yaşanıyor. Halbuki yüz yüze etkileşimin yerini sanal araçlar alamaz. Vakit zaman sevdiğiniz insanlara vakit ayırıp yüz yüze görüşün.”

Related Posts

Soğan suyunun yararları nelerdir? Soğan kaynatıp suyunu içmek neye yeterli gelir?

Doğal besinlerin yanlışsız biçimde tüketilmesi, insan vücuduna önemli formda yararlar sağlar. Bilhassa tıp tarihi boyunca ilaç olarak …

Dışardan görünmeyen bir sevinç yaşadım

İlk yapıtını yayınladığı anı Çelik, “Dışarıdan görünmeyen bir sevinç yaşamıştım sanırım. Bir yandan da kendimi insanlara büsbütün açık hissettim …

Doktorlardan Sıhhat Bakanlığı’nın yayımladığı ek ödeme yönetmeliğine reaksiyon: ‘Beyaz reform’ değil ayrımcılık

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı ek ödeme yönetmeliği, sıhhat meslek örgütlerinin ve tabiplerin reaksiyonunu çekti. Resmi Gazete’de yayımlanan …

Sıcaklarda sağlıklı beslenme teklifleri

Hava sıcaklığında yaşanan dalgalanmalar sıhhat meselelerini da beraberinde getirebiliyor. Yaz aylarında sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak …

Maymun çiçeği belirtileri neler? Maymun çiçeği hastalığı Türkiye’de kaç şahısta görüldü?

Temas ve büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile teneffüs yoluyla bulaşan maymun çiçeği hastalığı belirtileri ortasında baş ağrısı …

Hadiseler arttı… Yeni hatırlatma dozu geldi

Corona virüs aşısı yaptırmak isteyenler için yeni hatırlatma dozu randevuları açıldı. Son yaptırdığı aşının üzerinden 6 ay geçenler için randevu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.