Yükseliş Potansiyeli Olan Web3 ve Metaverse Coinler Açıklandı!

Kripto para piyasası, son çöküşten bu yana acı çekmeye devam ediyor. Lider kripto Bitcoin tarihi zirvesinden sert düşerken çoğu altcoin değerinin %90’ını kaybetti. Bu süreçte, bir çok altcoin projesi de 1 dolardan daha ucuz oldu. Bununla birlikte kripto uzmanları, 1 dolardan düşük değerli bazı Web3 ve metaverse coinler için potansiyel görüyor. Uzmanların seçtiği altcoin projelerini okuyucularımız için hazırladık.

Potansiyeli olan Web3 ve metaverse coinler

En hafif Blockchain Mina Protocol (MINA)

Mina Protocol, DApp’leri daha verimli çalıştırmak amacıyla hesaplama gereksinimlerini azaltmak için oluşturulmuş minimal bir Blockchain. Ayrıca geliştiricileri Mina’yı, kullanımdaki büyümeye rağmen boyutu sabit kalacak şekilde tasarlandı. Mina ağı, Bitcoin’in 300 GB Blockchain’i ile karşılaştırıldığında oldukça küçük. Çünkü sadece 22 KB’lık bir boyuta sahip. Bu yüzden dünyanın en hafif Blockchain’i olarak tanımlanıyor.

Ayrıca, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik açısından dengeli kalıyor. Proje, Ekim 2020’de Coda Protocol’den Mina’ya değiştirildi. Altcoin, hız, boyut ve gizlilik gibi konularda Ethereum rakipleri olarak bilinen birçok projeden ayrışıyor.

Web3 için yeni bir temel Oasis Network (ROSE)

Oasis, önde gelen gizlilik etkin ve ölçeklenebilir katman-1 Blockchain ağı. Web3 için yeni nesil bir temel sağlamak istiyor. Bunun içi de yüksek verim ve düşük gaz ücretlerini güvenli mimariyle birleştiriyor. Ayrıca, DeFi, GameFi, NFT’ler, Metaverse, Veri tokenizasyonu ve Veri DAO’larına güç sağlıyor. Oasis, geliştirdiği akıllı kontratlarla tüm bu katmanlarda yer alan farklı projeler arasında iletişime imkan veriyor.

Oasis, web3’ü ileriye taşıyor, ölçeklendiriyor ve bebeklikten olgunluğa kadar geliştiriyor. Altcoin, en iyi kripto endüstri destekçilerinin de desteğini aldı. Bu kapsamda kısa süre önce ağ üzerinde inşa edilecek projeleri desteklemek için 235 milyon dolarlık Ekosistem Fonu’nu duyurdu. Ekosistemin teknik katkısı olan Oasis Labs, bireysel gizlilik korumasını, veri yönetimini ve sorumlu veri kullanımını geliştiren platformlar ve ürünler oluşturmak için Meta, BMW Group Genetica ve diğerleri gibi şirketlerle ortaklık kurdu.

Metaverse coinler içinde önemli bir proje Gala Games (GALA)

Gala Games, oyunculara oyunlarının kontrolünü geri vererek oyun endüstrisini farklı bir yöne çekmeyi hedefliyor. Projenin misyonu, ‘gerçekten oynamak isteyeceğiniz Blockchain oyunları’ yapmak. Blockchain teknolojisinin yardımıyla oyunculara oyunların ve oyun içi varlıkların kontrolünü veriyor. Bu şekilde yaratıcı düşünceyi oyunlara yeniden sokmayı planlıyor. Metaverse coinler arasına önemli bir konumu olan proje, Spider Tanks ve Mirandus gibi GameFi projelerine sahip.

Oyuncuların, Non Fungible Token’ler (NFT) sahip olması mümkün. Ayrıca, Gala Games ekosistemindeki oyunların yönetimini etkileyebilir. Bu arada, oylama mekanizması, oyuncuların Gala’nın hangi oyunları geliştirmesi gerektiğini ve hangi oyunların fon alması gerektiğini etkilemesine olanak tanıyor. Gala Games, belirli oyunlar için NFT satın almanın yanı sıra, kendi tokeni olan GALA’yı da kullanıyor.

Spotify’a rakip Audius (AUDIO)

Geliştiriciler Audius’u, başlangıçta POA ağı üzerine kurdu. Ancak şimdi Solana’da yaşayan, merkezi olmayan bir müzik akışı protokolü. Audius, şeffaf olmayan müzik hakları mülkiyeti ve sanatçılar ile izleyicileri arasında duran aracılar tarafından rahatsız edilen müzik endüstrisinin verimsizliklerini gidermek için piyasaya girdi.

Auidus, bugün dünyada milyonlarca insanın kullandığı Spotify gibi projelere rakip olarak geliştirildi. Bu bakımdan kendi alanında en çok ilgi gören Blockchain projesi oldu. Audius platformunun yerel tokeni AUDIO. Sanatçıların, platforma hayranlarının ücretsiz olarak dinleyebileceği müzik yüklemesi mümkün.

STARK zk-rollups ile oluşturulan Immutable X (IMX)

Immutable X, Ethereum’daki NFT’ler için ilk katman-2 ölçekleme çözümü. Proje, Ethereum’un düşük ölçeklenebilirlik, zayıf bir kullanıcı deneyimi, likidite azlığı ve yavaş bir geliştirici deneyimi gibi sınırlamalarını ortadan kaldırdığını iddia ediyor. Geliştiriciler, bunu başarmak için Immutable X’i, Vitalik Buterin’in Ethereum’u ‘hepsi bir arada’ olarak gördüğü bir teknoloji olan STARK zk-rollups ile oluşturdu.

Bu teknoloji sayesinde kullanıcıların, ERC-20 ve ERC-721 tokenleri gibi varlıkları büyük ölçekte oluşturması ve dağıtması mümkün. Bu şekilde Immutable X, hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için birinci sınıf bir deneyim yaratmayı hedefliyor. Projen, GameFi ve NFT odaklı diğer projeleri odağına aldı. Bu yüzden uzmanlara göre, bu projelerin gözden düştüğü bu dönemde ikinci planda kalmasına neden oluyor.

Related Posts

Bakan Kasapoğlu duyurdu: 100 öğrenciden 92’si yurtlara yerleştirildi

Bakan Kasapoğlu’nun açıklamaları şöyle: Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanımız bu yılki rekor artışı 25 liradan 60 liraya 2,35 katlık …

Turizm dönemi esnafı şad etmedi: Sıkıntı bir yıl kapıda

Bodrum Güçbirliği Derneği Esnaf Kurulu Lideri Şenol Karşanbaş, bu yıl turizm döneminin iki ayla hudutlu kaldığını, turistlerdeki sayısal …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan görüşme çıkışı: O Biden ise ben de Erdoğan’ım

BM Genel Kurul toplantısı için New York’ta bulunan Recep Tayyip Erdoğan, muhabirlerin sorularına yanıt verdi. Birleşmiş Milletler’in 77 …

Kırşehir’de Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Kırşehir toplumsal konutları nerelerde yapılacak? Kırşehir Toki toplumsal konutları ilçelere nazaran dağılımı ve sayısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un birlikte katıldığı bir programda TOKİ …

Yargıtay’dan ucuz ilan kararı

Parayı belirtilen banka hesabına gönderen genç, beklediği televizyona bir türlü kavuşamadı. Tüm girişimlerine rağmen parasını da iade aylamayan …

Tam 11 milyar metreküp! Petrol ve doğal gazda yeni rekor

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Azerbaycan ve Romanya ile gaz arzı konusunda görüşmelerde bulunuyor. Sandu, “Alternatif gaz kaynakları bulmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.