Cuma hutbesinde gündem yılbaşı: Uzak duralım

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda Türk örf ve adetlerine uygun olmayan yılbaşı kutlamalarını yasaklamasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı da gündemine yılbaşı kutlamalarını aldı. Diyanet yılbaşı eğlenceleri, noel baba figürleri ve kıyafetleri ile çam ağacı süslemelerini ‘yanlış tutum’ olarak değerlendirdi. Alkol, kumar ve şans oyunlarından uzak durulmasını istedi.

İYİ DİLEKLER YERİNE ÖLÜM

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 yılına sayılı günler kala yayınladığı camilerde okunacak, ‘Muhasebe bilinciyle bir ömür geçirmek’ başlıklı Cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarını hedef aldı. Hutbede iyi dilekler yerine ölümden bahsedildi ve ‘’Kaçınılmaz son olan ölüme bir adım daha yaklaştık. Şimdi hep birlikte kendimize soralım: Her şeyin karşılığının tastamam verileceği hesap gününe hazır mıyız?” denildi.

ÇAM AĞACI VE NOEL BABA

Hutbede yılbaşı eğlenceleri de eleştirilerek, “Dinimizde ve kültürümüzde yer almayan yılbaşı eğlenceleri, Noel baba figür ve kıyafetleri, çam ağacı süslemeleri gibi yanlış tutum ve davranışlardan uzak duralım” denildi.

Alkol alınmaması istenen hutbede piyango oyunları da eleştirildi. “Kötülüklerin anası alkol, ocakları söndüren kumar, umutları tüketen şans oyunları ve piyango gibi haramlarla sağlığımızı, zamanımızı ve kazancımızı heba etmeyelim” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx