Gazze’deki hükümet: Uluslararası toplum saldırıların sürmesi için İsrail’e yeşil ışık yaktı

Gazze’deki hükümet, 24 Kasım’da başlayan geçicin ateşkesin İsrail’in saldırılarıyla birlikte bu sabah itibarıyla sona ermesine ilişkin açıklamada bulundu. Gazze’deki hükümetin medya ofisi, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, “İşgalci İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde Filistin halkına karşı vahşi savaşını sürdürmeye başladı” dedi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde birçok ev ve sivil bölgeyi hedef aldığı belirtilen açıklamada, “Uluslararası toplum, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik savaşının sürdürülmesinin sorumluluğunu taşıyor” denildi.

‘SAVAŞ HUKUKU VE İNSANCIL HUKUK İHLAL EDİLDİ’

Açıklamada, başta ABD, ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken olmak üzere uluslararası toplumun, ‘İsrail işgalinin suçlarından ve Gazze’de sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik vahşi savaşından’ sorumlu olduğu savunuldu. Savaş hukuku ve uluslararası insancıl hukukun ihlal edildiğini savunan hükümet, uluslararası toplumun İsrail’e Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürmesi için yeşil ışık yaktığını ifade etti.

‘FİLİSTİN HALKI İŞGALİ TOPRAKLARINDAN ARINDIRMA HAKKINA SAHİP’

Açıklamada, “Filistin halkı kendini her şekilde savunma, özgürlüğünü ve bağımsızlığını kazanma, uluslararası yasalar uyarınca başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini kurma ve işgali tamamen topraklarından arındırma hakkına sahiptir” denildi.

İsrail ile Hamas arasındaki uzlaşma kapsamında 24 Kasım Cuma günü saat 08.00’de uygulamaya giren “insani ara” bu sabah itibarıyla son buldu. “İnsani ara”nın sona ermesinin ardından İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarına yeniden başladı. İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Hamas’ın tüm İsrailli kadın rehineleri serbest bırakma taahhüdünü yerine getirmediği iddia edilirken, İsrail ordusu ise Hamas’ın İsrail topraklarına saldırıda bulunarak anlaşmayı ihlal ettiğini savundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx