Geçici ateşkes sonrası İsrail’den Gazze’ye saldırı: 109 kişi hayatını kaybetti

İsrail ve Hamas’ın vardığı geçici ateşkes ve rehine takası anlaşmasının süresi Türkiye saatiyle bu sabah 08.00’de doldu. ABD basınına açıklama yapan Mısırlı yetkililer, ateşkesin bir gün daha uzatıldığını duyurmuştu.

Reuters’ın aktardığına göre, İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı saldırıların yeniden başladığını açıkladı. Ordu, Hamas’ı geçici ateşkesin şartlarını ihlal etmek ve İsrail topraklarına ateş açmakla suçladı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, “Hamas anlaşmayı ihlal etti ve İsrail devleti topraklarına ateş açtı” diyerek ‘IDF’nin Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı yeniden ateş açtığını’ bildirdi.

GAZZE’DEKİ SAĞLIK BAKANLIĞI: 109 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ardından İsrail ordusundan yapılan bir başka açıklamada, savaş uçaklarının Gazze’de Hamas hedeflerini vurduğu ifade edildi. AA’nın aktardığına göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü. Filistin basınına yansıyan haberlerde ise İsrail’in Gazze’nin güneyini de vurduğu belirtildi. İsrail, daha önceki açıklamalarında, Gazze halkından kuzeyden güneye geçmelerini istemişti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, saldırılara ilişkin açıklama yaparak, geçici ateşkes sona erdiğinden bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında 109 kişinin öldüğünü, bu kişilerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan ilk açıklamada, ateşkesin bitmesi sonrası 32 kişinin öldüğü belirtilmişti.

ÖLDÜRÜLEN GAZETECİ SAYISI 71’E YÜKSELDİ

Gazze’deki hükümetin medya ofisi de Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Gazze’de sona eren geçici ateşkesin ardından İsrail savaş uçaklarının bölgeye düzenlediği saldırıda El Aksa televizyonu kameramanı Abdullah Derviş’in hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail’in gazetecileri hedef alarak gerçeklerin üzerini örtmek istediği, onları korkutmaya ve görevlerini yapmaktan alıkoymaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, Gazze’de 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybeden gazetecilerin sayısının 71’e yükseldiği belirtildi.

BAŞBAKANLIKTAN AÇIKLAMA: ‘HAMAS TÜM KADINLARI BIRAKMADI’

Haaretz’in haberine göre, İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada da ‘Hamas’ın diğer kadın rehineleri serbest bırakma taahhüdünü yerine getirmediği’ ve ‘İsrail’in savaşın hedeflerini yerine getirmeye bağlı olduğu’ ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hamas-IŞİD terör örgütü anlaşmayı ihlal etti; bugün tüm rehine kadınları serbest bırakma taahhüdüne uymadı ve İsrail vatandaşlarına roket fırlattı. Çatışmalara geri dönüşle birlikte şunu vurgulayacağız: İsrail hükümeti, savaşın amaçlarını, yani rehinelerimizin serbest bırakılması, Hamas’ın bertaraf edilmesi ve Gazze’nin bir daha asla İsrail’de yaşayanlara tehdit oluşturmaması amaçlarına ulaşmaya bağlıdır.”

İSRAİL ORDUSU: GAZZE ŞERİDİ’NDEN ATILAN ROKET İMHA EDİLDİ

İsrail ordusu, bu sabah Gazze Şeridi’nden atılan bir roketin hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini açıklamıştı. İsrail medyası, İsrail’in güneyinde ikinci kez roket uyarı sirenlerinin çaldığını aktarırken, Hamas’a yakın basına yansıyan haberlerde ise Gazze Şeridi’nin kuzeyinde patlama ve silah sesleri duyulduğu belirtilmişti.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi sınırında bulunan yerleşim birimlerinde uyarı sirenlerinin çaldığı ve Gazze’den fırlatılan bir roketin havada imha edildiği bildirildi.

İsrail kamu yayıncısı Kan, bunun 24 Kasım’da İsrail ve Hamas arsında başlayan geçici ateşkesten bu yana ülkede duyulan ilk uyarı sirenleri olduğunu aktardı. Filistinli taraflardan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

‘GAZZE ŞERİDİ’NİN KUZEYİNDE SİLAH VE PATLAMA SESLERİ DUYULDU’

Hamas’a yakın basın kuruluşları da sabah saatlerinde, İsrail’in sivillerden tahliye etmesini istediği Gazze Şeridi’nin kuzeyinde patlama ve silah sesleri duyulduğunu aktarmıştı.

Şebab haber ajansı, patlama ve silah seslerinin Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerinde duyulabildiğini bildirirken, Hamas’a yakın medyaya yansıyan diğer haberlerde, Gazze’nin üzerinde insansız hava araçları (İHA) ile diğer askeri hava araçlarının uçtuğu bilgisi verildi.

7 GÜNDE 81 İSRAİLLİ VE 240 FİLİSTİNLİ SERBEST BIRAKILDI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. İsrail ile Hamas arasında varılan rehine takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli rehine, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım’da Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda “insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu. İsrail ordusu, 30 Kasım’da tarih belirtmeden “insani aranın” uzatıldığını duyururken Hamas, söz konusu aranın 1 gün uzatıldığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx