Google’ın mini şehir projesi rafa kalktı

Şirket, sahip olduğu en az 750 milyon dolar değerindeki arazi üzerinde “her gelir seviyesinde en az 15.000 yeni konut geliştirilmesi” sözünü vererek projeyi 2019 yılında duyurmuştu. Bu evlerin yaklaşık 4.000’inin uygun fiyatlı konutlar olması gerekiyordu ve bu da ülkedeki en yüksek yaşam maliyetinin olduğu bölgede memnuniyetle karşılanacak bir varlık olacaktı.

Bu yılın başlarında Google, 2026’da başlaması planlanan inşaata yer açmak için yıkımın başlamasının ardından tesis inşaatını beklemeye aldı. Sonuçta işyerleri son birkaç yılda çoğunlukla COVID-19 salgını nedeniyle büyük ölçüde değişmişti; örneğin Google, çalışanların haftada birkaç gün evden çalışmasına olanak tanıyan karma bir çalışma programını benimsedi.

Google’ın mini şehir projesi rafa kalktı

Ve bu yılın başlarında, Google’ın ana şirketi Alphabet de büyüme döneminde işe alım çılgınlığının ardından 12.000 işçiyi işten çıkardı.

Google’ın gayrimenkul yatırımlarını kapsamlı bir şekilde incelemesinin ardından şirketin anlaşmasını sonlandırmaya karar verdikleri belirtildi. Görünüşe göre emlak şirketi ile “mevcut anlaşmaların mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında artık karşılıklı olarak yararlı olmadığı” sonucuna varıldı. Bir şirket sözcüsünün CNBC’ye söylediğine göre Google konut projelerini tamamen ortadan kaldırmış değil. Google’ın kıdemli geliştirme direktörü Alexa Arena, “Körfez Bölgesi’ndeki gayrimenkul yatırımlarımızı optimize ediyoruz ve bu çalışmanın bir kısmı da geliştirme projelerimizi ileriye taşımak ve konut taahhüdümüzü yerine getirmek için çeşitli seçeneklere bakıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx