TÜFE Enflasyonunda Artış Öngörülüyor! Bitcoin İçin Ne Demek?

26 Temmuz tarihli toplantıda Fed, agresif faiz artırımlarını 22 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Artan faiz oranlarıyla birlikte, ABD bir süredir Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) beklentileri yükseltiyor. Peki bunlar Bitcoin için nasıl bir zemin hazırlıyor?

Beyaz Saray, TÜFE enflasyon tahminini yükseltti

Beyaz Saray, geçtiğimiz Mart ayının başlarında dördüncü çeyrek için tüm Kentsel Tüketiciler için Tüketici Fiyat Endeksi (CPI-U) tahminini ortaya koydu. O zamanlar Biden yönetimi, 2023 enflasyonunun %3,0’de kalacağını, 2024’te ise aynı oranın %2,3’e düşeceğini düşünüyordu.

Ancak, son bankacılık krizi ve Fed’in faiz oranı hedefini 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 – %5,50’ye yükseltmesinin ardından görüşleri değişiyor. Raporlara göre, Beyaz Saray şimdi enflasyonun 2023’te %3,3’e ve 2024’te %2,5’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Bunun ekonomiyi endişelendirmesinin nedeni ise yüzde 2,3’lük TÜFE-U enflasyon oranının Merkez Bankası’nın 2,0 Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi ile uyumlu olduğunun söylenmesi. Bu nedenle, TÜFE-U’daki bir artışın Fed’in PCE hedefini yükselteceği anlamına gelip gelmediği endişe vericiydi.

Merkez bankası, enflasyonu %2 hedefine indirmeyi taahhüt ettiğini defalarca belirtmesine rağmen, verdiği zaman çizelgesi 2025 içindi. Bu da 2024 hedefini potansiyel olarak %2’den daha yüksek bir oranda bırakıyor. Temmuz 2023’te yıllık TÜFE yıllık %3 artarak Kasım 2022’deki %9,1’lik zirvesinden aşağı indi.

Ancak enflasyondaki bir artış ABD Dolar Endeksi için tehlikeli olabilirken, son zamanlarda çok fazla destek gören Bitcoin için faydalı olabilir.

Yeni ABD başkan adayları ve milletvekilleri kripto paraları destekliyor

Son zamanlar ABD milletvekilleri, kripto piyasası için kural ve düzenlemelerin geliştirilmesini destekledi. Nitekim, bu haftanın başlarında Meclis Finansal Hizmetler Komitesi, yeni bir yasa tasarısını kabul etti. Söz konusu yasa, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin saklama haklarını koruyor. “2023 Kripto Paralarınızı Tutun Yasası” olarak anılan yasa tasarısı, kişisel saklama konusunda kısıtlamaları ortadan kaldırıyor.

Ayrıca, olumlu hava yasa tasarıları ve düzenlemelerin ötesinde milletvekillerinin bakış açısına da yansımıştır. Bunun bir örneği de ABD Kongre Üyesi Patrick McHenry’nin açıklamalarında yatıyor. McHenry bu hafta, Bitcoin’in “finansal bir devrim” olduğunu ifade etti.

McHenry’nin öne çıkan açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

Kripto paralar, Blockchain teknolojisi ve dijital varlık ekosistemi gibi terimler artık milyonlarca Amerikalı ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için günlük sözlüğün bir parçası… Bu, doğru şekilde yapılırsa bir yazılım devrimi ve finansal bir devrimdir.

Bitcoin için sırada ne var?

SEC ve CFTC baskısına rağmen ABD kongresindeki olumlu açıklamalar piyasaları rahat bir nefes aldırdı. Fakat, Bitcoin ve piyasa geneli son gelişmelere henüz sevinemiyor. Bitcoin fiyatı Temmuz ayında kazandığı ivmeyi yitirirken, 29.000 doların üzerinde kalmakta zorlanıyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız, bugün borsalara akan 10.000 BTC’de endişelere yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx