Türkiye, Gazze’ye İnsani Yardım Gönderdi

Son dakika haberine göre Türkiye, Gazze’ye insani yardım gönderdi. Askeri uçakla gönderilen yardımlar Mısır’a ulaştı. Malzemeler Mısır’dan, Gazze’ye götürülecek.

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze Şeridi’nde rehin tutulan İsrailliler evlerine dönmeden Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini söylemişti. İsrailli Bakan, “Gazze’ye insani yardım mı? İsrailli esirler evlerine dönene kadar hiçbir elektrik şalteri açılmayacak, hiçbir su musluğu açılmayacak ve hiçbir yakıt kamyonu içeri girmeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail ordusu Gazze Şehrindeki sivillere evlerini terk edip Güney’e gitmeleri için 24 saat süre verdi, BM söz konusu eylemin yıkıcı insani sonuçları olacağı konusunda uyardı ve talebin iptal edilmesini istedi.

HAKAN FİDAN MISIR’A GİDİYOR

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakan Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin davetine icabetle 13- 14 Ekim tarihlerinde Mısır’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alınması, güncel bölgesel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx