Yaya otonom aracın altında kaldı! Korkunç kaza!

Bir otomobil, yoldan geçen yayaya çarptı. Çarpıp kaçma olayı yayayı sürücüsüz bir Cruise taksisinin önüne fırlattı. San Francisco Chronicle’a göre kadının durumu salı günü hala kritikti. Otonom taksi yeşil ışıkta ilerlerken yayanın üzerinden geçti ve bacağını arka aks ve lastiğin altına sıkıştırdı. Cruise, otonom modda olan AV’de o anda hiç yolcu olmadığını açıkladı.

Cruise iletişim müdürü Hannah Lindow, yaptığı açıklamada, “2 Ekim akşamı saat 21.30 civarında, insan güdümlü bir araç Cruise AV’nin hemen solundaki şeritte seyreden bir yayaya çarptı” dedi. “İlk çarpma şiddetliydi ve yayayı doğrudan AV’nin önüne fırlattı. AV daha sonra darbeyi en aza indirmek için agresif bir şekilde fren yaptı.

Yaya otonom aracın altında kaldı! Korkunç kaza!

Diğer aracın sürücüsü olay yerinden kaçarken, polisin isteği üzerine AV yerinde tutuldu. En içten endişemiz ve odak noktamız, yaralanan kişinin sağlığıdır ve sorumlu sürücünün belirlenmesine yardımcı olmak için polisle aktif olarak çalışıyoruz.”

Kabus gibi olay, sürücüsüz taksilerin şehirdeki erişim alanını genişletmesi sırasında meydana geldi. Cruise ve Waymo, bu yıl Kaliforniya düzenleyicilerinden, San Francisco’da günün herhangi bir saatinde tam otonom arabaları işletmek ve ücretlendirmek için onay aldı. Ancak eyaletin DMV’si, AV’lerin karıştığı kazalarla ilgili soruşturma tamamlanana kadar ağustos ayında şirketten sürücüsüz taksi filosunu yarı yarıya azaltmasını talep etti. Cruise, gündüzleri en fazla 50, geceleri ise en fazla 150 otonom taksi işletmeyi kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx