Ermeni provokatörler iş başında! Türk Büyükelçi o anları anlattı

ABD’nin Los Angeles kentinde bir grup Ermeni provokatör, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın ve Azerbaycan’ın Los Angeles Başkonsolosu Ramil Gurbanov’un Güney California Üniversitesi’nde katıldığı “Türk Dış Politikasında Kamu Diplomasisinin Rolü” adlı konferansı önce engellemeye çalışmış, ardından da sözlü saldırıda bulunmuşlardı. Polis ve güvenlik görevlileri tarafından dışarı çıkarılan Ermeni provokatörler, yeniden binaya girmeye çalışırken polis ve güvenlik güçleriyle arbede yaşanmıştı.

Türkiye ABD Büyükelçisi Hasan Murat Mercan o anları CNN TÜRK’te anlattı. Mercan şunları aktardı: Sosyal medyada bu konferansın yapılmaması için bir kampanya yapıldı. Ben konuşmaya başlamadan önce bir kişi kalkıp bağırmaya başladı. Ben konuşmaya başlar başlamaz salonda 11 kişi vardı bu 11 kişi benim konuşmamı engellemeye çalıştılar. Polis de o kişileri dışarı çıkardı. Biz konuşmalar bitince dışarı çıkarken polis dışarıda göstericilerin beklediğini biraz beklememizi söyledi. Provokasyonların asıl amacı olayların tamamen kontrolden çıkmasıydı. Amaçları bizim konuşmamızı engellemekti ama engel olamadılar. Burada çekinecek bir şey yok.

Azerbaycan, Ermeni radikal grupların ABD’deki saldırısını kınadı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni provokatörler tarafından Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve Azerbaycan’ın Los Angeles Başkonsolosu Ramil Gurbanov’a yönelik gerçekleştirilen sözlü saldırıyı kınadı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından, ABD’de gerçekleşen Ermeni provokatörlerin saldırısına ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, ABD’nin Los Angeles kentinden yaşanan son olayların Ermenistan’ın etnik nefret ve hoşgörüsüzlük politikasının somutlaşmış hali olduğu belirtilerek, Azerbaycan ve Türkiye’ye karşı bu gibi saldırıların özellikle 2’nci Karabağ Savaşı ve Karabağ’da düzenlenen terörle mücadele operasyonun ardından daha da arttığı ve sistematik hale geldiği vurgulandı. Bu tür saldırıların artmasının ciddi bir tehdit kaynağı haline geldiği vurgulanan açıklamada, konferansa katılan radikal Ermeni grupların saldırısının şiddetle kınandığı belirtildi. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik karalama kampanyasının başarısızlığını ve Karabağ’daki yasadışı rejimin çöküşünü hazmedemeyen radikal Ermeni azınlık temsilcilerinin bu tür saldırılarının cezalandırılması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Bu saldırı örneğinde radikal Ermeni grupların ırk ayrımcılığı, nefret söylemi ve şiddet gibi unsurları içeren davranışları uluslararası toplum tarafından şiddetle kınanmalı ve bu tür eylemlerin önlenmesi için ilgili devlet kurumları tarafından gerekli adımlar atılmalıdır” ifadelerini yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan sert tepki

Dışişleri Bakanlığı’ndan radikal Ermeni gupların konferansa katılanlara saldırısı hakkında açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Güney Kaliforniya Üniversitesinde Annaberg Gazetecilik Okulu ve Yunus Emre Enstitüsü eş evsahipliğinde 29 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen Türkiye’nin Kamu Diplomasisi konulu konferansa katılan yetkililerimiz radikal Ermeni gruplar tarafından hedef alınmış, sözlü ve fiziki tacize uğramıştır.

ABD Diplomatik Güvenlik Birimi ve Los Angeles Polis Birimi (LAPD), gerekli güvenlik önlemlerini alarak Üniversite kampüsünde gerçekleşen olayların büyümesini engellemiştir.

Ülkemizi ve Azerbaycan’ı, son dönemde ise Ermenistan Hükümetini ve bölgedeki barış sürecini de hedef alan radikal diaspora gruplarının nefret dilinin şiddet eylemlerine dönüşmesi endişe vericidir. Heyetimize fiziki saldırıda bulunanlar hakkında gerekli hukuki süreç tarafımızdan başlatılacaktır.

Tarihi olayların dar ve yerel siyasi saiklerle çarpıtılması ve aşırılık yanlısı grupları memnun etmek için yapılan açıklamaların, radikalleşmeyi, nefret söylemini ve şiddeti teşvik ettiği bu olayla bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx